AKTUELNO

Srbija je fokusirana na zaključivanje programa Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ove godine i proceniće njegove posledice po ekonomski rast pre nego što zatraži novi aranžman, rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić u intervjuu za američku agenciju Blumberg.

Brnabić je istakla da će nastaviti sprovođenje plana reforme javne uprave koju je otpočeo predsednik Aleksandar Vučić, a koga je ona zamenila na funkciji premijera.

Upitana da li bi Srbija mogla da odustane od obnove trogodišnjeg aranžmana iz predostrožnosti, kojim su zvaničnici MMF-a preporučili mere koje uključuju smanjenje rashoda, prodaju ili gašenje neprofitabilnih državnih kompanija i smanjenje broja zaposlenih u javnoj administraciji, ona je odgovorila da je "to moguće".

Foto: Tanjug

Američka agencija napominje da je Brnabić, obrazovana u SAD i Britaniji, novajlija u politici i da je u istočnoj Evropi prva žena otvoreno homoseksualnog opredeljenja na čelu vlade.

U intervjuu koji je Blumbergu dala u petak, prvog dana na funkciji premijera Srbije, a koji je ta agencija danas objavila, Brnabić je rekla da želi da u naredne dve godine ubrza ekonomski rat na četiri odsto, sa tri odsto koliko iznosi u 2017. godini.

Ona se, navodi Blumberg, suočava sa teškom borbom nakon što je privredni rast usporio na 1,2 odsto u prvom kvartalu u odnosu na isti period prethodne godine, a sada razmatra da li koristi od novog aranžmana sa MMF-om imaju prevagu nad strogim nadžorom tog poverioca sa sedištem u Vašingtonu.

"Očito je dobro imati nekoga da vam daje tempo, ritam reformi, sa kim razgovarate o prioritetima, i sve to je velika prednost. Međutim, ponekad je MMF oštriji nego što je potrebno, i u tom smislu bi novi sporazum mogao da omete rast", rekla je Brnabić.

Prema njenim rečima, njena vlada će nastojati da ukine 11.300 radnih mesta u lokalnim administracijama do 2020. godine, uključujući 2.500 ove godine, pošto Srbija reformiše svoju javnu upravu i reorganizuje državne finansije.

Premijerka je podsetila da je Vučić od 2013. već ukinuo 80.000 radnih mesta u lokalnim upravama i državnim preduzećima.

Blumberg navodi da su javne finansije Srbije u boljem stanju nakon što je njen budžetski deficit, pre tri godine jedan od najvećih u Evropi, u 2016. godini smanjen na manje od trećinu.

PROF. DR ZORAN DRAGIŠIĆ ZA TV PINK: Očekujem snažniji pritisak iz EU i SAD na Albance da počnu sa sprovođenjem sporazuma (VIDEO)

Brnabić je toj agenciji rekla i da njen tim i dalje "razgovara i odlučuje" o tome da li da ove godine proda novu evroobveznicu ili ne, jer su "lokalni tržišni uslovi dobri, a veoma je dobra i likvidnost budžeta".

"Godina 2016. bila nam je prva sa primarnim viškom, ali velike sume novca i dalje odlaze na plaćanje kamata na skupe zajmove. Zato mislim da će 2018. biti godina u kojoj možemo očekivati da kamatne stope budu značajno niže", istakla je premijerka Srbije.

Kako je navela, dok misija MMF-a trenutno boravi u poseti Beogradu kako bi procenila napredak postignut na polju strukturnih reformi, Srbija je "stoprocentno fokusirana na sprovođenje sedme revizije" aranžmana i nada se se da će zaključiti program do kraja godine.

Govoreći o zadacima nove vlade, Brnabić je ukazala da je jedan od najvećih izazova i dalje rad na ispunjavanju obećanja o prodaji ili zatvaranju niza neprofitnih kompanija koje su još prošle godine iz državnog budžeta crpele oko milijardu dolara godišnje.

Neka od tih preduzeća su, objasnila je, sada u procesu restrukturisanja, dok se za druga i dalje traže savetnici.

Blumberg napominje da Srbija mora, takođe, da usvoji zakon o lokalnim upravama - među kojima neke, kako primećuje premijerka, imaju pet puta više zaposlenih nego što im je bilo potrebno pre samo četiri godine - i da utvrdi način isplate državnih plata.

"I dalje imamo neke veoma, veoma teške zadatke koje moramo ispuniti do kraja godine", zaključila je premijerka Brnabić.

#Ana Brnabić

#MMF

#Srbija

'