AKTUELNO

Pripreme za prijem novih stanara u studentskim domovima u svim univerzitetskim centrima u Srbiji uveliko traju, ali mesta, kao i do sada, neće biti za sve brucoše koji u oktobru započinju školovanje i žele mesto u studentskom domu.

U domove u Beogradu koji raspolažu sa ukupno 9.558 mesta biće primljeno 1.100 brucoša, a prijavi se duplo njih, dok u Novom Sadu konkuriše oko 1000 , a mesta ima za 300 novih studenata.

U ''Studenstkom centru Beograd'' kažu da konkurs za prijem brucoša traje od 3.do 18. septembra, a uslov je i da su brucoši državljani Srbije i da nemaju prebivalište u sedištu visokoškolske ustanove na kojoj studiraju.

Isti uslovi važe naravno i za smeštaj u osam domova u Novom Sadu i još dva u Somboru i u Zrenjaninu, koji im pripadaju, a rok za prijavljivanje je od 1.do 15. septembra kaže Steva Lazarević iz Studentskog centra Novi Sad.

Mesta u novosadskim studentskim domovima ima za ukupno 3064 studenta, a prijavi ih se oko 5000. Zato krevet u sobi nekog od novosadskih domova dobijaju najbolji đaci i studenti, kaže on.

Međutim u 14 prestoničkih domovima, za čija mesta će konkurisati oko 8.500 studenata starijih godina, kako kaže upravnica I bloka u ''Studentskom gradu'' Biljana Anđić ima dovoljno mesta za sve studente, pa i one koji po objavljivanju rang liste ostanu ''ispod crte''.

- To je mali broj studenata, ali i za njih obezbedimo smeštaj u najkraćem roku. Obično neko od studenata odustane jer mu nešto ne odgovara u domu ili je u međuvremenu našao privatni smeštaj, tako da do Nove godine smestimo i sve studente koji su bili ispod crte - navela je Anđić.

Ona navodi da će cene smeštaja u domovima koji su podeljeni u četiri kategorije ostati iste i podseća da iznosi nisu korigovani od 2008.godine.

- Najniža cena smeštaja je 1.020 dinara, a najviša cena u prvoj kategoriji je 2.230 dinara - navela je Anđić. I aktuelene cene obroka u studentskim menzama neće se menjati tako da će sva tri obroka dnevno koštati 171 dinar - doručak 40, ručak 72, a večera 59 dinara.

Ni cene smeštaja u novosadskim domovima nisu promenjene i iznose o 1860 dinara u onim takozvane prve kategorije u kojima svaka soba ima kupatilo i malu terasu, odnosno 1430 dinara u nešto malo manje komfornim domovima druge kategorije.

Trenutno u svim domovima, jer je raspust se nešto radi - kreče se sobe, popravljaju krovovi i prozori, renoviraju kupatila, menjaju pločice, obavljaju higijensko-sanitarni radovi u menzama, a ovog leta su klimatizovane čitaonice i restorani u svim domovima u prestonici.

- Trudimo se da do septembra saniramo sve kvarove, a u svakom domu ima nešto da se popravi. U Studenjaku se u I i II bloku trenutno renoviraju kupatila u 40 soba, negde se kreči, negde menja stolarija ili popravlja krov, radi se i reparacija nameštaja - kaže Anđić.

I stanare najvećeg doma u Novom Sadu „Slobodan Bajić“ sačekaće iznenađenje.

- Tu pravimo novu, veću i komforniju teretanu, a osim redovnog čišćenja u takozvanom Novom domu majstori će promeniti pločice i renovirati kupatila. U ostalim ćemo proveriti i ukoliko je potrebno popraviti električne, vodovodne i kanalizacione instalacije, a za novu akademsku godinu uređuju i tri menze za koje se prijavi i do 10.000 abonenata - kaže Lazarević.

Deo sredstava za sve ove radove u domovima u Beogradu i Novom sadu obebeđuju se izdavanja soba tokom leta .Tako je u domovima u Novom Sadu ove godine za vreme Egzita u boravilo više od 1.300 posetilaca ovog festivala, najviše iz Turske ali i iz Velike Britanije, Ssvedske i Holandije.

Deo sredstava za radove u I bloku ''Studentskog grada'' u Beogradu obezbedi se i kroz izdavanje soba u hostelskom delu zgrade koji raspolaže sa 39 ležaja u 13 soba.

Sobe se, kaže, izdaju tokom cele godine, a cena noćenja u trokrevetnoj sobi je 1.100 dinara, dok je u dvokrevetnoj 1.600 dinara. Anđić kaže da tokom leta mali broj studenata boravi u domovima i da se tokom letnje pauze u ''Studenjaku'', na primer, mogu sresti akademci koji borave u Beogradu u okviru međunarodne razmene studenata.

- Sada imamo grupu od oko 200 studenata koji učestvuju na jednoj tribini na FON-u - kazala je Anđić i dodala da u ''Studenjaku'' borave i strani studenti.

Naime, u projektima vlade ''Svet u Srbiji'' i ''Srbi iz regiona'', koji se sprovode od 2010.godine, određeni broj mesta u ''Studentskom gradu'' opredeljen je za akademce iz inostranstva koji se, kaže, prvo smeštaju u studenstkom odmaralištu ''Radojka Lakić'' na Avali gde godinu dana uče srpski jezik.

- Kod nas trenutno boravi oko 200 stranih studenata. Krajem meseca primiće još 22 studenta, a tek ćemo videti koliko će stipendista ući u program za narednu školsku godinu - kaže Anđić i dodaje da među stanarima ''Studenjaka'' ima studenata sa svih kontinenata iz oko 50 zemalja.

- Najviše ih je iz Afrike, Azije, Amerike, ali iz regiona, odnosno iz Mađarske, Slovenije, Hrvatske, Makedonije, Rumunije, Crne Gore, BiH... - priča Anđić.

#Dom

#Studenti

'