AKTUELNO

Divna priča!

Žena iz Srbije (38), zahvaljujući presađenoj materici sestre bliznakinje, na Vidovdan na klinici u Bolonji rodila dečaka, koga će nazvati Lazar. Njena želja je da rodi još dvoje dece i to je vrlo ostvarivo, jer je sačuvano još 11 embriona, otkriva dr Milan Milenković, koji je pratio ovaj nesvakidašnji porođaj!

Kako je rekao, zbog toga je sačuvano još 11 embriona, koji će biti iskorišćeni kada ona to poželi.

Ova Srpkinja, rođena bez materice, postala je medicinski fenomen pošto je prva žena u svetu koja se porodila nakon što joj je ovaj organ donirala sestra, jednojajčana bliznakinja. Ta transplantacija, prva u Srbiji ove vrste, obavljena je na Univerzitetskoj klinici u Tiršovoj u martu prošle godine, u septembru je urađena veštačka oplodnja, da bi u sredu ova neverovatna žena rodila dečaka teškog 2.970 grama.

Profesor dr Milan Milenković ističe da je ovo vrhunski uspeh za srpsku medicinu, ali i neopisiva sreća za roditelje malog dečaka.

Ovaj porođaj i prethodna transplantacija su, slobodno mogu da kažem, podvig srpskih lekara uz pomoć stranih stručnjaka. Važno je napomenuti da su i mama i beba dobro i da je porođaj, urađen u četvrtak u 10 sati ujutru, prošao bez komplikacija. Intervencija je trajala oko sat vremena, jer je ipak u pitanju porodilja sa transplantiranom matericom. Mama se porodila carskim rezom, ali pod spinalnom anestezijom, pa je imala priliku odmah da vidi i uzme u naručje svog sina, zajedno sa svojim suprugom, koji je prisustvovao porođaju. Bilo je jako emotivno za sve, i za roditelje i za nas lekare. Nakon sina prvenca, mama i tata su poželeli još dvoje dece, a s obzirom na to da je ostalo još 11 embriona, to je vrlo ostvarivo - kaže dr Milenković.

Da je ovo svetsko čudo, poteklo iz Srbije, ističe i profesor dr Miroslav Đorđević, hirurg i urolog sa Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj.

- Prošle godine nakon transplantacije zamrzli smo 13 embriona, i prvi proces je bio urađen nakon intervencije. Zaista je neverovatan osećaj kada nakon godinu dana od ove jedinstvene transplantacije materice, jer su pacijentkinje bile jednojajčane bliznakinje, danas slavimo i rezultate tog poduhvata. Najbitnije je da su i mama i beba dobro i da ćemo nastaviti ovim tempom, sa još većim napretkom naše medicine - naglašava Đorđević.

Na pitanje da li zna kako će se beba zvati, kroz smeh odgovara:

- Trebalo bi da bude Lazar. Rodio se na veliki praznik i zaista jeste srpski junak - poručio je Đorđević.

#Beba

#Porođaj

#Srbija

'