AKTUELNO

Nikola Novak, kriminolog i poligrafista, uključio se jutros u "Jutro na Blic" na Blic televiziji i istakao da ne treba biti stručnjak da bi se zaključilo da su šanse da dete nestane bez traga, poput Danke Ilić u Banjskom polju kod Bora, jedan prema - milion.

- Ako nije odlutala ili se izgubila, jasno je ili da je neko tipovao, ili da okruženje krije nešto. Ova vrsta potrage je najzahtevnija u operativnom smislu. Cela Srbija se digla na noge, pa je nismo pronašli. Ovakav slučaj može potrajati mesecima i može se desiti da potraga bude bezuspešna - kaže Nikola Novak.

Kako je istakao, nije slučajno što su roditelji toliko puta bili u policiji.

- Nije slučajno ni što su toliko puta poligrafski testirani. Policija u izjavama traži sve analogije i svaki detalj koji bi mogao da ukaže na sumnjiv kredibilitet neke osobe, bliske nestaloj Danki Ilić, a koji bi mogao da ukaže na to da neko tu nešto krije. U ovoj fazi istrage svako je potencijalno i dalje osumnjičen - kaže Novak.

Od izuzetne važnosti je veštačenje telefona

Veštačenjem telefona možete dobiti solidnu psihološku procenu jedne ličnosti, ističe Novak.

- S obzirom na too da je prošao veoma kratak period od brisanja podataka, do primene forenzike, može se vratiti gotovo sve - kaže Novak.

Kada je u pitanju često ispitivanje svedoka, Novak kaže da je za sada sve sveže i da nema razloga da se neko ne bi sećao nečega.

- Ovde nije u pitanju ono što mi zovemo "cold case", znači hladan slučaj, nešto što se desilo davno. Svaki psiholog zna da memorija nije pouzdana i da na nju utiče mnogo faktora, kao što su stres, emocije, karakter... Ipak, postoji i fenomen koji se zove konfabulacija, kada se ljudi ne sećaju tačnog događaja, već samo svoje verzije događaja, a rupe koje imaju popunjavaju maštama i fantazijama. Zbog toga svedoci mogu da pričaju o istom događaju na totalno različite načine - kaže Novak.

Specijalno testiranje

Novak je rekao da u kriminalističkim istragama osobe mogu da budu podvrgnute posebnom ispitivanju koje se odnosi na otkrivanje ukoliko postoje prikrivene informacije.

- To je CIT test, odnosno Concealed Information Test. To je precizan test, koji se često koristi kao dokaz na sudu u nekim državama i precizan je 99,94 odsto. Da bi se taj test izveo moraju da postoje određeni preduslovi - rekao je Novak za "Jutro na Blic".

Deveti dan potrage za nestalom Dankom

Danas je deveti dan neumorne potrage za Dankom Ilić (2) koja je nestala u Banjskom polju kod Bora. Policija i dalje neprestano češlja svaki pedalj mesta na kome je devojčica poslednji put viđena. I dok bečka policija pokušava da odgovori ko je dete sa snimka, svi sa nestrpljenjem očekuju da čuju lepe vesti da je devojčica nađena živa i zdrava.

Podsećamo, dvogodišnja Danka Ilić nestala je u utorak, oko 13.45 časova, u Banjskom polju kod Bora. Devojčica je u trenutku nestanka na sebi imala ljubičaste pantalone, maslinastozelenu jaknu i kosu vezanu u rep.

Devojčica ima smeđu kosu, braon oči i visoka je oko 85 centimetara. Zbog njenog nestanka u Srbiji je prvi put aktiviran sistem "Pronađi me".

Sve informacije o nestaloj Danki Ilić možete naći u našem blogu.