AKTUELNO

Ove školske godine prvi put u klupe osnovnih škola sešće 63.371 đak prvak, što je za šest hiljada manje nego protekle godine. Broj blizanaca koji ovog septembra počinje sa pohađanjem osmoletki iznosi 2.286 đaka.

U 204 škole biće uvedena jednosmenska nastava i to u prepodnevnim satima, dok će učenici poslepodne imati mogućnost da učestvuju u različitim radionicama. Ministarstvo prosvete osmislilo je 50 aktivnosti na koje će učenici moći da utroše popodne. Dodatnu nastavu moći će da pohađaju sva deca od prvog do osmog razreda, ukoliko to žele.

Šta sve čeka đake od ove školske godine

Prva u nizu novina u školama jeste elektronski dnevnik, koji je od ove godine uveden u svih 1.800 osnovnih i srednjih škola, koliko ih ima u Srbiji. Uvođenjem e-dnevnika, roditelji dobijaju uvid u sve ocene i izostanke svoje dece.

Kao prednost ovog sistema navodi se to da roditelji u svakom momentu mogu da imaju uvid u ocene i izostanke svoje dece, a kako je nastavnicima onemogućen uvid u ocene iz drugih predmeta, ocenjivanje bi trebalo da bude realnije i objektivnije.

Osim e-dnevnika, đaci u 500 škola imaće i digitalne učionice, koji će đacima omogućiti da im nastava bude zanimljivija i interaktivnija.

Osnovci će se susresti i sa novim školskim predmetima, poput tehnike i tehnologije, fizičkog i zdravstvenog, kao i računarstva i informatike za učenike nižih razreda osnovne škole, a novina koja izaziva najviše pažnje je državna matura, odnosno novi završni ispit za srednjoškolce.

Izmene u školstvu će se ticati i ekskurzija, te će tako osnovci nakon povratka sa ekskurzije imati obavezan referat o tome gde su išli i šta su tamo videli. Svaki autobus koji prevozi đake moraće da ima ima pojas za vezivanje, a za putovanje koje traje duže od dva dana roditelji će dostavljati podatke o zdravstvenom stanju učenika.

Šarčević:Sve spremno za novu školsku godinu

Sve je spremno za početak školske godine, veliki broj škola je renoviran, a oko 10.000 učionica će biti digitalizovano do sredine septembra, rekao je ministar prosvete Mladen Šarčević. - Desetine miliona evra je uloženo iz republičkih i pokrajinskih fondova. Mislim da je sa aspekta tehničkih uslova sve spremno, a do 15. septembra završava se i digitalno opremanje učinionica - naveo je Šarčević.I svi prvi razredi u Srbiji bez obira u kojoj su sredini, (planinskim, seoskim, gradskim) imaće digitalne učionice. Još 500 digitalnih učionica rezervisano je za velike škole, gde, kako je rekao, dominiraju programi za 2. razred, za peti i šesti. Šarčević je dodao da su među novinama nastavni plan i program, reformisani kurikulum - funkcionalna znanja. "Tu čekamo rezultate 2021. i 2024. godine gde će Srbija pokazati da je ušla u red zemalja koje se visoko kotiraju kada je u pitanju kvalitet obrazovanja", naveo je ministar. Pomenuo je među novinama i jednosmenski rad - celodnevnu nastavu, koja obuhvata 204 pravna lica i preko 300 objekata. - Već se radi analiza i spremnost sledećih grupa škola kod kojih treba uz malu adaptaciju da dobijemo gabarit kako bi to moglo da se realizuje - rekao je ministar. On je napomenuo da je 20.000 nastavnika prošlo obuke za novi kurikulum.

#škola

'