AKTUELNO

Naučnici kažu da bi milioni života mogli biti spaseni revolucionarnim novim vakcinama za niz stanja, uključujući rak.

Jedna vodeća farmaceutska kompanija uverena je da će lekovi za rak, kardiovaskularne i autoimune bolesti i druga stanja biti gotovi do 2030. godine.

Studije o ovim vakcinama takođe obećavaju, a neki istraživači kažu da je napredak koji bi inače trajao 15 godina postignut za 12 do 18 meseci zahvaljujući uspehu vakcine protiv kovid-19, piše Gardijan.

„Imaćemo tu vakcinu i spasićemo stotine hiljada, ako ne i milione života“

Dr. Pol Barton, glavni medicinski direktor farmaceutske kompanije Moderna, rekao je da veruje da će njegova kompanija moći da ponudi takve tretmane za "svaku vrstu bolesti" za samo pet godina. Moderna je napravila uspešnu vakcinu protiv korona virusa i razvija vakcine protiv raka za različite vrste tumora.

- Imaćemo tu vakcinu i biće veoma efikasna i spasiće stotine hiljada, ako ne i milione života. Mislim da ćemo moći da ponudimo personalizovane vakcine protiv mnogo različitih vrsta tumora - rekao je Barton.

On je takođe rekao da bi više respiratornih infekcija mogle biti pokrivene jednim injekcijom - štiteći ranjive ljude od Covida, gripa i respiratornog sincicijalnog virusa (RSV) - dok bi terapije mRNA mogle biti dostupne za retke bolesti za koje trenutno nema lekova. Terapije zasnovane na mRNA rade tako što uče ćelije kako da naprave protein koji pokreće imuni odgovor tela na bolest.

Ubrzani napredak mogao bi biti izgubljen ako se nivo ulaganja ne održi

- Mislim da ćemo imati terapije zasnovane na mRNK za retke bolesti koje se ranije nisu lečile, i mislim da ćemo se za 10 godina približiti svetu u kojem možete zapravo identifikovati genetski uzrok bolesti. i popravi ga relativno lako koristeći tehnologiju zasnovanu na mRNA - objašnjava Burton...

Ali naučnici upozoravaju da će ubrzani napredak u protekle tri godine biti uzaludan ako se ne održi visok nivo investicija.

Molekul mRNA daje instrukcije ćelijama da prave proteine. Ubrizgavanjem sintetičkog oblika, ćelije mogu stvoriti proteine koji su potrebni našem imunološkom sistemu. Vakcina protiv raka zasnovana na mRNK bi upozorila imuni sistem na rak koji već raste u telu pacijenta, tako da može da ga napadne i uništi, a da ne uništi zdrave ćelije.

Ovo uključuje identifikaciju fragmenata proteina na površini ćelija raka koji nisu prisutni na zdravim ćelijama - i za koje je najverovatnije da će pokrenuti imuni odgovor - a zatim stvaranje delova mRNK koji će uputiti telo kako da ih proizvede.