Kako je istaknuto, Srbija je rangirana na 10. mestu kada je reč o pribavljanju građevinskih dozvola.
Srbija je po lakoći poslovanja napredovala za četiri mesta na Duing biznis listi Svetske banke za 2018. godinu i sa prethodne 47. pozicije popela se na 43. mesto.
- Ukoliko pogledamo Srbiju i uporedimo je sa idealnim poslovnim okruženjem, broj bodova Srbije je porastao sa 72,87 u izveštaju Doing Busineš 2017 na 73,13 u Doing Business 2018 - rekao je Stiven Ndegva, menadžer Svetske Banke u Srbiji.
- To znači da je Srbija u protekloj godini poboljšala propise vezane za poslovanje u apsolutnom smislu, kao što na to ukazuju pokazatelji izveštaja Doing busineš - ona smanjuje razmak koji je deli od zemalja sa najboljim poslovnim okruženjem - naveo je Ndegva, saopšteno je iz Svetske banke.
Makedonija 11-ta, Hrvatska osam mesta iza Srbije, Bosna i Hercegovina najgore rangirana
Najbolje plasirana zemlja u regionu Zapadnog Balkana na Duing biznis listi Svetske banke je Makedonija, koja se nalazi na 11. mestu, dok je najlošije rangirana Bosna i Hercegovina na 86. poziciji.Hrvatska je zauzela 51. mesto, što je za osam pozicija iza Srbije.Crna Gora se na novoj Duing biznis listi nalazi na 42. mestu, dok je Kosovo*, koje Svetska banka rangira odvojeno od Srbije, na 40. poziciji, prema izveštaju objavljenom na sajtu Svetske banke.Od ostalih zemalja iz regiona, Slovenija je ove godine zauzela 37. mesto. Bugarska je na 50. mestu, a Mađarska na 48. poziciji, dok je Rumunija rangirana kao 45. država po lakoći poslovanja od 190 ekonomija sveta.
Izveštaj Doing business konstatuje da je Srbija poboljšanjem regulative u 2016/17. godini značajno olakšala osnivanje privrednih subjekata smanjenjem administrativne takse za overu potpisa i povećanjem efikasnosti registra, čime je smanjeno vreme koje je potrebno za registraciju preduzeća.
Kao posledica toga, trošak osnivanja privrednih subjekata je pao sa 6,5 procenata na 2,3 procenta prihoda po glavi stanovnika.
Pored toga, Srbija je poboljšala pouzdanost sistema katastra primenom geografskog informacionog sistema i olakšala je olakšala sprovođenje ugovora usvajanjem novog zakona o izvršenju koji proširuje i precizira za odgovornosti izvršitelja i nadležnosti sudova tokom izvršnog postupka.
U ovogodišnjem izveštaju Srbija rangirana na 10. mesto kada je reč o pribavljanju građevinskih dozvola.
- Tokom proteklih 15 godina, Srbija je ostvarila značajan napredak u više oblasti obuhvaćenih izveštajem Doing Busineš i sprovela ukupno 28 reformi, prvenstveno u oblasti upisa nepokretnosti (šest reformi), osnivanje privrednih subjekata i stečajnog postupka (po pet reformi) - rekao je Tomas Lubek, regionalni menadžer IFC-ja za Centralnu i Jugoistočnu Evropu.
Pročitajte još: BRNABIĆ I MALI PREDSTAVILI SENIOR KARTICU: Uvodi se od srede, a evo koje sve POGODNOSTI NUDI penzionerima
- Broj reformi u Srbiji tokom proteklih 15 godina dobro se kotira u odnosu na svetski prosek po zemlji od 17 i proseka od 28 u zemljama regiona ECA,. Kao posledica toga, za osnivanje privrednog subjekta u Srbiji sada je potrebno samo 5,5 dana u odnosu na 56 dana pre 15 godina, što je 3 dana manje od opšteg proseka za privrede OECD-a sa visokim prihodima - izjavio je on.
Kako je dodao, vreme rešavanja privrednih sporova putem lokalnog prvostepenog suda u Srbiji je takođe značajno skraćeno tokom proteklih 15 godina.
- Sada je potrebno 635 dana u odnosu na 1028 dana 2003. godine -, ističe Lubek.
Međutim, Srbija ostvaruje slabije rezultate u oblasti priključenja na elektromrežu, za šta je potrebno 125 dana, što je znatno više u odnosu na opšti prosek od 79 dana u privredama OECD-a sa visokim prihodima, zaključuje se u izveštaju.