AKTUELNO

Država je odlučila da raspiše novi tender za prodaju Galenike, a predsednik sindikata Nezavisnost u Galenici Zoran Pantelić očekuje da će se to dogoditi danas.

Država će, prema njegovim rečima, ponuditi kompletan vlasnički udeo u Galenici od oko 93 odsto, dok će preostalih sedam odsto ostati malim akcionarima, koji su bivši radnici i trenutno zaposleni.

- Najverovatnije će danas Ministarstvo privrede objaviti javni poziv za prodaju kapitala Galenike. Nakon toga će biti i poziv za kupovinu tenderske dokumentacije - rekao je Pantelić.

On je izrazio nadu da će tenderski postupak biti javan i transparentan i da će onaj ko bude ponudio najbolje uslove postati novi vlasnik.

- Država se tako potpuno povlači iz vlasništva u Galenici - naveo je Pantelić.

U Ministarstvu privrede je ranije rečeno da model privatizacije, na kojem država radi, podrazumeva da kupac uz fabriku preuzima deo duga "uz diskont", a da radnici koji se odluče za socijalni program mogu da računaju na 400 evra po godini staža.

Na skupštini akcionara Galenike, koja je održana 14. avgusta, doneta je odluka o konverziji duga tog preduzeća u vlasnički kapital države u vrednosti od 14,696 milijardi dinara, tako da je država postala vlasnik oko 93 odsto kapitala.

Reč je o potraživanjima Republike Srbije i Javnog preduzeća Srbijagas. Dug prema Republici Srbije je 10,9 milijardi dinara i konvertovan je u akcije države, a ukupan iznos potraživanja Srbijagasa je bio 3,794 milijardi dinara.

Realni rast BDP-a Srbije 1,3 odsto u drugom kvartalu

Ranije je država imala 85 odsto, a ostalo je bilo u vlasništvu malih akcionara. Dugovi bankama iznose oko 71 miliona evra i dogovoreno je ranije, kako kažu sindikati, da se taj dug otplati sa 25 miliona evra "jednokratno u kešu".

Prema rečima Pantelića, Galenici se duguje oko 120 milona evra za isporučene, a nikad plaćene lekove. Vlada Srbije je 11. jula 2017. godine donela zaključak da se privatizacija Galenike sprovede modelom prodaje kapitala, kojoj bi prethodila konverzija duga Galenike u kapital, a u slučaju uspešne privatizacije, država bi otpisala preostali deo svojih dospelih obaveza.

Među zainteresovanima za Galeniku, kako prenose mediji, nalaze se britansko-ruski konzorcijum Frontijer farma - Petrovaks, Sinforam, Amikus, Hemofarm i EMS iz Brazila. Galenika ima oko 1.400 radnika i sprovedeno je anketiranje za dobrovoljni odlazak dela radnika.

#Tender

#lekovi

'