Ne postoji nikakva opasnost da gasa neće biti, izjavio je danas zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić nakon prvog sastanka Radne grupe za koordinaciju aktivnosti u snabdevanju energijom na teritoriji grada Beograda.
U toj Radnoj grupi, koja je formirana juče, nalaze se direktori najvažnijih beogradskih preduzeća i svih drugih kompanija koje snabdevaju energijom glavni grad.
Prema Vesićevim rečima, Radna grupa je formirana na osnovu aktivnosti koje predsednik Srbije Aleksandar Vučić i vlada sprovode da se naša zemlja energetski obezbedi.
Podsetio je da je predsednik Vučić ukazao da svet polako ulazi u veliku energetsku krizu i istakao da će samo zahvaljujući njegovim ogromnim naporima Srbija i u toj krizi uspeti da bude zaštićena, kao što je bio slučaj i tokom pandemije korona virusa kada su, dodao je, zahvaljujući Vučiću obezbeđene vakcine.
Vesić je novinarima, nakon sastanka održanog u JKP "Beogradske elektrane" rekao da je obaveza Beograda, kao najveće lokalne samouprave, da sagledamo zalihe i sprovede sve aktivnosti koje su neophodne kako bi građani prestonice bili zaštićeni i snabdeveni energijom.
"Ono što je dobra vest za Beograđane to je da smo sklopili ugovore, platili i zakupili sve količine gasa koje su nam potrebne za grejanje tokom čitave sezone tako da ne postoji nikakva opasnost da gasa neće biti, a to znači da će naši sugrađani imati svoje stanove tople, onako kako i treba da bude", istakao je Vesić.
Dodao je da se danas iz toplih proba prešlo u trajno grejanje jer je temperatura ispod 12 stepeni i dodao da će to trajati do kraja sledeće nedelje, dok ponovo ne počne Miholjsko leto.
S tim u vezi, poručio je građanima da, ako se slučajno negde pojavio problem, mogu da pozovu kol servis "Beogradskih elektrana" i da to prijave.
Vesić je rekao da su sve kompanije u okviru grada Beograda dobile zadatak da naprave planove snabdevanja energentima do kraja zime, daju tačna obaveštenja o tome koliko energenata imaju na raspolaganju i napune svoje zalihe kako bi bili spremni za svaku situaciju koja može da se dogodi.
To se, naveo je, pre svega odnosi na Gradsko saobraćajno preduzeće koje je, dodao je, najveći potrošač goriva, pre svega dizel goriva, na teritoriji Beograda, ali i u Srbiji, kao i na "Beogradski vodovod i kanalizaciju" koje je najveći potrošač struje u Srbiji.
Vesić je najavio da će sledeći sastanak Radne grupe za koordinaciju aktivnosti u snabdevanju energijom na teritoriji grada Beograda biti održan sledećeg utorka kada će se, dodao je, analizirati izveštaj i preduzeti dodatne mere, ukoliko je potrebno, da se svako preduzeće obezbedi energentima.
Vesić je rekao da su osim toga sva preduzeća dobila nalog da krenu u izradu projekata sopstvene proizvodnje električne energije što se, dodao je, već radi u "Beogradskim elektranama".
Zamenik gradonačelnika je istakao da je zahvaljujući predsedniku Vučiću i njegovom velikom angažovanju Srbija energetski zaštićena, a samim tim i Beograd.
"Naša obaveza je da učinimo sve što je u našoj moći kako bi sa svoje strane obezbedili, kroz ono što on čini, da Beograđani prođu kroz ovu zimu onako kako nažalost neće proći većina ljudi u zapadnoj Evropi i drugim zemljama s obzirom da njihovi lideri nisu spremni za ovu krizu onako kako je Vučić spreman", zaključio je Vesić.