U smrtnim ishodima nema mlađih od 40 godina, a ispod 10 godina ni jedno dete u svetu nije umrlo.
Pulmolog Branislav Nestorović ističe da najveći broj zaraženih koronavirusom, 85 odsto njih, nema nikakve tegobe, te da su starost, hronične bolesti, ali pušenje glavni faktori rizika.
On je u izjavi za Pink naveo da je porast broja zaraženih koronavirusom očekivan.
- Interesantno je da je koronavirus opasan samo za stare ljude sa hroničnim bolestima. U Italiji je prosečna starost umrlih 81 godina i najčešće imaju neke hronične bolesti ili karcionome. Pušači bi morali da pripaze, oni su rizična grupa, malo da smanje i oporave pluća – naveo je Nestorović.
Kako je dodao, jedna od glavnim karakteristika koronavirusa je to da se veoma lako širi, al ii da je za zdrave ljude sa jakim imunitetom gotovo potpuno bezopasan.
- U Kini je bilo 80 odsto lako obolelih, sada je 84 odsto. Većina pacijenata neće uopšte primetiti da su bolesni, ali u opasni za one koji stari ili su hronični pacijenti – rekao je Nestorović i dodao da najveći broj zaraženih 85 odsto skoro da nema nikakve tegobe, oni samo prenose virus drugima.
Govoreći o situaciji u svetu, istakao je da je sve uobičajeno osim Italiije.
- Ne možemo to da objasnimo. Italija ima veću smrtnost od Irana – dodao je Nestorović koji mstra da je jedno od objašnjenja starost stanoivništva, veliki broj pušača i veliki broj obolelih u odnosu na ograničene kapacitete, ali to što su masovno bežali iz karantina.
Prema njegovim rečima, reakcija na koronavirus ima sigurno veze sa genima:
- Imate pojavu da crnci gotovo uopšte ne oboljevaju. U Africi je izuzetno mali broj zaraženih, ukupno desetak slučajeva – rekao je Nestorović i ukazao da je prema podacima Svetske zdravstvene organizacije od koronavirusa umrlo 4.200 ljudi, a 88.500 od sezonskog gripa.
20 puta manje ljudi umrlo od koronavirusa. To su zvanični podaci Svetske zdravstvene organizacije
- Koronavirus je netipičan po tome što napada samo stare. Zaražena su i deca i mladi, ali se ne razboljevaju. U smrtnim ishodima nema mlađih od 40 godina. Ispod 10 godina ni jedno dete u svetu nije umrlo, a do 20 godina smrtnost je 0,2 odsto – istakao je Nestorović.
Kako je dodao, na koronavirus bi mogao da utiče porast temperature, ali u kombinaciji sa visokom koncentracijom ultravioletnih zraka koji brzo inaktivišu ovaj virus, tako da on nastavlja da se širi, ali ne inficirajljude.
- Tri četiri dana 20 stepeni u aprilu, epidemija kreće da jenjava - rekao je Nestorović.