Austrijski kancelar je u razgovoru sa ruskim predsednikom istakao da će se Austrija založiti za napredak u odnosima EU i Rusije.
Ako Evropa želi da se smanji migrantski talas, koji dolazi posebno iz Sirije i tog regiona, mora dati doprinos da ljudi mogu da se vrate kućama, da imaju normalan život u svojoj domovini, poručio je danas u Beču predsednik Rusije Vladimir Putin, a austrijski kancelar Sebastijan Kurc najavljuje da će se Austrija zalagati da dođe do napretka u odnosu EU i Rusije.
- Kroz intenziviranje dijaloga se nadamo da će doći do napretka u odnosu EU i Rusije, kao i napretka u Ukrajini, odnosno poštovanja sporazuma iz Minska, kako bi sankcije mogle postepeno da se ukinu - naglasio je Kurc, nakon sastanka sa šefom ruske države, kojem je prisustvovao i vicekancelar Hajnc-Kristijan Sstrahe.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare, austrijski kancelar izrazio je uverenje da je "samo zajedno, a ne jedni protiv drugih, moguće napredovati na evropskom kontinentu".
- Verujem da je bolje da imamo situaciju u kojoj obe strane dobijaju, nego situaciju u kojoj obe gube - naglasio je Kurc.
Podsetivši da Austrija od 1.jula preuzima predsedavanje EU poručio je da je Beč aktivan član u EU i da će tokom predsedavanja aktivno delovati na odlukama, te dodao da će Austrija podržati sve zajedničke mere i odluke.
- Trudićemo se da tradicionalno dobre odnose dalje intenziviramo, i radićemo na tome da se odnos Rusije i EU poboljša. Svuda gde je moguće u UN i OEBS-u ćemo se angažovati da u konfliktmnim regionima dođe do pozitivnog rešenja za ljude, za pregovarackcim stolom, a ne ratom - istakao je Kurc.
Rekao je da je Rusija supersila i da ima značajnu ulogu u kriznim žarištima kao što je Sirija, ali i time i veliku odgovornost, kao i da se nada i da očekuje da će Moskva dati doprinos da građani tamo mogu da žive u miru.
Putin je, kada je reč o Ukrajini istakao da su Rusija i Austrija saglasne da obe strane moraju da se pridržavaju sporazuma iz Minska, a po pitanju Sirije rekao je da je regostrovao spremnost Austrije da se priključi humanitarnim akcijama. Kurc i Putin pohvalili su ekonomske odnose dve zemlje, podsećajući na visok nivo investicija, ali i pre svega na saradnju u energetici.
Putin je kazao da je trgovinska razmena u prvih pet meseci ove godine između dve zemlje porasla za čak 100 odsto. Što se energetike tiče on je podsetio da je Rusija odgovorno i neprestano snabdevala Austriju gasom, i da su Austrija i Rusija time dale značajan doprinos energetskoj bezbednosti kontinenta.
Izrazio je zadovoljstvo što su Gasprom i OMV, u njihovom prisustvu, potpisali sporazum kojim se obezbeđuje isporuke gasa Austriji iz Rusije do 2040.godine.
Kurc je konstatovao da je saradnja Gasproma i OMV, odnosno Rusije i Austrije po pitanju isporuke gasa funkcionisala odlično i u teškim vremenima. Preneo je da je potpisano više memoranduma o saradnji kako iz oblasti šumarstva, izbegavanja dvostrukog oporezivanja, te i sporta.
Sporazum: Rusija snabdeva Austriju gasom do 2040. godine
Direktori Gasproma i OMV-a, Aleksej Miler i Rajner Zele, potpisali su danas u Beču, u prisustvu predsednika Rusije Vladimira Putina i austrijskog kancelara Sebastijana Kurca, produženje sporazuma o isporukama gasa iz Rusije u Austriju do 2040.godine.Gasprom i OMV sinoć su proslavile 50 godina od potpisivanja prvog sporazuma o isporukama ruskog gasa, a aktuelni sporazum važio bi do 2028.godine. OMV je, u saopštenju, posle potpisivanja, izrazila uverenje da će potrošnja gasa u Evropi rasti, zamenom elektrana na ugalj efikasnijim elektranama na gas. - Istovremeno će proizvodnja u Evropi biti sve manja, kao što se pokazalo u Holandiji - upozorava OMV, dodajući da je Međunarodna agencija za energetiku (IEA) prognozirala da će potražnja za gasom u Evropi do 2030.porasti za više od 20 odsto.- Danas potpisani sporazum je dalji dokaz za rastuću potrebu za uvozom gasa u Austriji, kao i generalno u Evropi, potrebu koju je Gasprom spreman da pokrije. Realizacjom projekta Severni tok 2 isporuke gasa ćemo u korist potrošača učiniti još pouzdanijim - rekao je Miler.- EU mora 2030.više od 80 odsto svojih potreba za gasom da uvozi. Produženjem sporazuma dajemo značajan doprinos obezbeđivanju snabdevanja Austrije i drugih evropskih zemalja imajući u vodu rastuću potražnju I dajemo doprinos smanjenju CO2 emisiji - istakao je Zele.Zele i Miler su ocenili da potpisivanje sporazuma predstavlja ogroman korak u obezbeđivanju buduće energetske sigurnosti Austrije i Evrope.