Izrael je na društvenim mrežama objavio snimak na drugu godišnjicu Hamasova masakra u Izraelu.
U snimku se vidi napad terorističke grupe, ali i odgovor Izraela.
"Pre dve godine, Izrael se suočio s najmračnijim danom u svojoj istoriji. 7. oktobra, palestinski džihadisti Hamasa napali su našu zemlju. Ubijali su, spaljivali i otimali nevine muškarce, žene i decu", stoji u objavi.
"Dve godine kasnije, sećamo se 7. oktobra - sećamo se žrtava, molimo se za povratak talaca koji su još uvek zatočeni u Gazi i ujedinjeni smo protiv terora. Hamas mora biti demontiran kako bi se okončao ovaj rat", objavio je Izrael.
"Ostajemo predani svojim vrednostima, sada više nego ikad. Svetlo će nadvladati tamu”, zaključuje se.
🕯️ At this very moment, two years ago, Israel faced the darkest day in its history.
— Israel ישראל (@Israel) 07. октобар 2025.
On October 7th, Palestinian Hamas jihadists invaded our land — murdering, burning, and kidnapping innocent men, women, and children.
Two years later, we remember October 7th — we remember the… pic.twitter.com/z9cffZeJXv
Da podsetimo, pre tačno dve godine Hamas je izveo koordinisani napad na južni Izrael. Militanti Hamasa i Islamskog džihada su probili ogradu koja deli Gazu od Izraela, upali u niz pograničnih naselja, ubijali civile, palili kuće i otimali ljude. Napadi su trajali satima, a prema službenim izraelskim podacima ubijeno je oko 1.200 osoba, dok je više od 250 ljudi odvedeno kao taoci u Gazu.
Izrael je odmah odgovorio opsežnim vojnim operacijama - vazdušnim udarima, kopnenim akcijama i opsadom pojasa Gaze. Veliki broj ljudi je raseljen, a u Egiptu su počeli pregovori Hamasa i Izraela o predlogu za mir američkog predsednika Donalda Trampa.
Autor: Marija Radić