Severna Koreja je izgradila vojnu bazu nedaleko od granice sa Kinom, za koju se veruje da će biti korišćena za skladištenje balističkih raketa dugog dometa.
To se navodi u izveštaju američkog Centra za strateške i međunarodne studije, objavljenom ove nedelje.
Ova, kako se navodi tajna, odnosno "neprijavljena" baza balističkih raketa je izgrađena na samo 27 kilometara od granice sa Kinom.
NEW @CSIS Beyond Parallel analysis: North Korea’s undeclared Sinpung-dong Missile Operating Base revealed.
— CSIS Korea Chair (@CSISKoreaChair) 20. август 2025.
Located just 27 km from the China–North Korea border, the base likely houses nuclear-capable ICBMs.
cc: @VictorDCha
🔗https://t.co/RlhKYD772A
📺 Video analysis:… pic.twitter.com/klSI3DWW36
Smeštena je u provinciji Severni Pjongan, na severozapadu Severne Koreje.
U bazi Sinpung-dong verovatno su smeštene interkontinentalne balističke rakete (ICBM), uključujući i one koje mogu da nose nuklearno oružje, navodi se u izveštaju.
Kim Jo Džong, sestra severnokorejskog lidera Kim Džon Una, koja je izuzetno uticajna ličnost u toj zemlji, optužila je juče Seul za licemerje, kritikujuči vojne vežbe koje vodi sa SAD dok istovremeno preduzima diplomatske korake prema Pjongjangu.
North Korea has quietly built a sprawling long-range missile base that stores Kim Jong-un’s most advanced strategic weapons, a think tank said. Read more: https://t.co/Kmt7gm8IOG#northkorea #unitedstates #china #scmpnews #scmp pic.twitter.com/piJCvlAg1v
— South China Morning Post (@SCMPNews) 21. август 2025.
Njen brat je pre oko mesec dana naredio vojsci da se spremi za "pravi rat".
Autor: Iva Besarabić