AKTUELNO

Videli smo u prošlosti mirovni proces koji su pokušali da sprovedu između Rusije i Ukrajine, a predsednik neće ići ovim putem, rekao je Kit Kelog.

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp želi stabilan sporazum između Moskve i Kijeva i moći će da ga postigne za relativno kratko vreme, rekao je budući specijalni izaslanik SAD za Ukrajinu Kit Kelog u intervjuu za Fok Business.

„Predsednik Tramp je veoma dosledan u onome što želi: da zaustavi ubijanje i donese mir. Ovo je njegov prioritet broj jedan u oblasti nacionalne bezbednosti. Ali on želi pravedan i održiv mir, trajan. Videli smo u prošlosti mirovni proces koji su pokušali da sprovedu između Rusije i Ukrajine, a predsednik neće ići ovim putem.

Tramp razume važnost odnosa i sa saveznicima SAD i sa predsednikom Vladimirom Putinom , rekao je Kelog. Prema njegovim rečima, izabrani predsednik može da reši situaciju i to će učiniti za relativno kratko vreme.

Ranije je ruski lider na direktnoj liniji kombinovanoj sa konferencijom za novinare rekao da je spreman da razgovara i sastane se sa izabranim predsednikom SAD. Putin je napomenuo da će, ako dođe do takvog sastanka, imati o čemu da razgovaraju.

Američki lider je obećao da bi pregovorima mogao da postigne rešenje ukrajinskog sukoba. Više puta je izjavljivao da će za jedan dan moći da se pozabavi ovim pitanjem.

Putin je u junu izneo inicijative za mirno rešavanje sukoba: Moskva bi odmah prekinula vatru i izjavila da je spremna za pregovore ako kijevske vlasti, između ostalog, zvanično odustanu od namere da se pridruže Severnoatlantskoj alijansi.

Posle početka specijalne operacije 2022. godine, Rusija je pregovarala sa kijevskim režimom u Belorusiji i Turskoj.

Kako je šef države naknadno rekao, diplomatske konsultacije su skoro završene, ali je nakon povlačenja ruskih trupa iz Kijeva ukrajinska strana prekršila sve dogovore, a Zelenski je zakonski zabranio pregovore sa Moskvom.

Prema rečima ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova, bezbednosne garancije za Ukrajinu po ovim sporazumima su ozbiljne. Oni su praktično prepisali peti član povelje NATO-a o principima kolektivne odbrane, ali je Kijev u poslednjem trenutku odlučio da napravi „manje izmene“.

Autor: Dubravka Bošković