Policija veruje da je Mohamed Al Fajed, koji je preminuo prošle godine u 94. godini, silovao i zlostavljao više od 111 žena tokom skoro četiri decenije, pri čemu je najmlađa žrtva, navodno, imala samo 13 godina.
Ova otkrića stavljaju Al Fajeda, nekadašnjeg vlasnika luksuzne robne kuće Herods, među najnotornije seksualne prestupnike u Britaniji i otvaraju pitanja o tome kako je uspevao da izbegne pravdu.
Pet neimenovanih osoba, osumnjičenih za pomaganje Mohamedu Al Fajedu, trenutno su pod istragom kao potencijalni „pomagači“, saopštio je Skotland Jard. Takođe, sprovodi se opsežna revizija kako bi se utvrdilo da li su propuštene prilike u ranijim policijskim istragama i postoje li osnove za pokretanje postupaka protiv bivših ili sadašnjih službenika zbog optužbi za korupciju. Postavlja se pitanje kako je Mohamed Al Fajed godinama izbegavao pravdu.
Prošlog meseca, Gardijan je pisao o tvrdnjama da su korumpirani policijski službenici pomogli Al Fajedu u progonu zaposlenih, uključujući mladu ženu koja je, navodno, odbila njegove seksualne ponude.
Broj prijava silovanja i zlostavljanja
Ukupno 111 navodnih slučajeva zlostavljanja uključuje 21 žrtvu koja je prijavila zločine policiji između 2005. i Al Fajedove smrti, kao i 90 žena koje su se javile nakon emitovanja dokumentarca o Al Fajedu na BBC-u u septembru.
Očekuje se da će već sledeće nedelje policija saznati da li će se suočiti s nezavisnom istragom o propustima u postupanju prema optužbama za seksualno nasilje protiv bivšeg vlasnika Herodsa. Nezavisna kancelarija za policijsko ponašanje (IOPC) razmatra da li bi njihovi istražitelji trebalo da ispitaju najveću policijsku silu u Britaniji.
„Nakon žalbi dve žene o kvalitetu istraga vođenih 2008. godine, Metropoliten policija je dobrovoljno prosledila ove slučajeve Nezavisnoj kancelariji za unutrašnju kontrolu,“ rekao je portparol policije.
„Iako su ovi slučajevi stari više od decenije i ne možemo promeniti ono što se dogodilo u prošlosti, posvećeni smo razumevanju, transparentnosti u vezi s nedostacima u službi i odgovorima koje dugujemo žrtvama.“
Komandant Stiven Klejman iz Specijalne kriminalističke jedinice izjavio je: „Svestan sam hrabrosti svake žrtve koja se javila da podeli svoje iskustvo, često nakon godina ćutanja.“
Istraga o policijskom postupanju i potencijalnoj korupciji
Zločini za koje je Al Fajed optužen protežu se od 1977. do 2014. godine. Policija je pregledala više od 50.000 stranica dokaza, uključujući izjave žrtava i materijale iz arhiva prethodnih istraga.
Kao deo istrage, Direkcija za profesionalne standarde istražuje da li su neki službenici policije bili korumpirani. Detektivi ispituju svedočenje bivšeg direktora obezbeđenja Herodsa, Boba Loftusa, koji je tvrdio da je jedan bivši komandant Metropoliten policije dobijao luksuzne poklone kada bi „pomogao Herodsu.“
Loftus je takođe tvrdio da je detektiv redovno primao novac kao mito kako bi izvršavao Al Fajedove naredbe, uključujući i tada najnoviji model mobilnog telefona iz Herodsa.
Klejman je pozvao sve osobe koje imaju bilo kakve informacije ili one koje su bile žrtve Al Fajeda da se obrate policiji.
„Vaš glas je važan, i ovde smo da slušamo i pomognemo,“ izjavio je.
Metropoliten policija istakla je da su posvećeni temeljnom pregledu svih informacija i dokaza u ovom slučaju, uključujući i sve naznake policijske korupcije ili nepravilnog postupanja.
„Ova istraga ima za cilj da pruži glas preživelima i da se pravda sprovede, čak iako Mohamed Al Fajed više nije živ da odgovara pred sudom,“ zaključio je Klejman.
Autor: Snežana Milovanov