U Južnoj Africi odigrava se prava drama jer je, prema nezvaničnim procenama, u jednom rudniku zarobljeno gotovo 4.000 ilegalnih rudara, kojima su prekinute linije snabdevanja hranom i vodom. Vlada je prekinula lanac snabdevanja, kako bi ilegalce "izmamila" iz rudnika i pohapsila.
Vlada je i zvanično saopštila da neće biti pomoći za ove rudare, koji se nalaze u zatvorenom rudniku u severozapadnoj provinciji, jer to nije u skladu sa zvaničnom politikom protiv ilegalnog rudarenja.
Veruje se da rudari u rudniku u Stilfontejnu pate od nedostatka hrane, vode i drugih osnovnih potrepština nakon što je policija zatvorila ulaze koji se koriste za transport zaliha u unutrašnjost rudnika.
Ministarka u Predsedništvu Kumbudzo Ntšavheni rekla je novinarima u sredu da vlada neće slati pomoć ilegalnim rudarima — poznatim na lokalnom nivou kao "zama zamas" — jer su umešani u krivično delo.
"Nećemo poslati pomoć kriminalcima. Ima dimom da ih isteramo napolje. Izaći će napolje. Pomoći kriminalcima nema, oni će biti gonjeni. Nismo mi ti koji smo ih poslali unutra", rekla je Ntšavheni.
Ona je rekla da će rudari biti gonjeni.
"Nisu oni sišli dole da bi državi bilo dobro, pa im nećemo ni pomoći", rekla je ministarka.
Ntšavheni je zapretila i onima koji žele da pomognu rudarima.
"Oni koji hoće da im pomognu, moraju da siđu dole da im odnesu hranu, ali čim izađu, pohapsićemo ih", rekla je ministarka.
Rudari se nalaze u oknu u Stilfontejnu, rudarskom gradu koji se nalazi oko 155 kilometara jugozapadno od Johanesburga. Tokom proteklih nekoliko nedelja više od 1.000 rudara je izašlo na površinu i policija ih je odmah uhapsila u okviru svoje operacije "Vala Umgodi" — ili "Zatvori rupu".
— Khumbudzo Ntshavheni (@Khu_Ntshavheni) 14. новембар 2024.
Ilegalno rudarenje u Južnoj Africi
Južna Afrika je nekada bila najveći svetski proizvođač zlata, ali je u padu u poslednjih nekoliko decenija. Određen broj nalazišta sada je napušten i propao. Hiljade ilegalnih rudara probijaju u ove zatvorene rudnike kako bi pronašli još zlate i druge minerale, čime rizikuju svoje život zbog stanja u kojima su ti rudnici.
Prošle godine u junu najmanje 31 osoba je umrla u zatvorenom rudniku u provinciji Fri Stejt nakon eksplozije metana.
Mnogi ilegalni rudari dolaze iz susednih zemalja - Mozambika, Zimbabvea i Lesota.
Ne samo što krše zakon time što ilegalno kopaju rudu, već često čine i druge zločine - uključujući ubistva, pljačke i silovanja.
Postoje i ratovi na terenu koji uključuju teško naoružane "zama zamase" koji se bore protiv rivalskih grupa i često se bore protiv lokalnih vlasti.
Autor: Snežana Milovanov