AKTUELNO

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp vratio se u sredu u Belu kuću prvi put nakon pobede na prošlonedeljnim izborua i seo za pregovarački sto sa dugogodišnjim političkim rivalom, predsednikom Džoom Bajdenom, kako bi razgovarao o predstojećem prenosu vlasti.

Trampov konvoj prošao je kroz strogo čuvanu kapiju Bele kuće, gde ga je u Ovalnoj kancelariji dočekao Bajden, demokrata koji ga je porazio na izborima 2020. godine. Ispred Bele kuće okupila se velika grupa novinara u iščekivanju ovog događaja, javlja Reuters.

Tramp je ranije tog dana proslavio svoju pobedu sa republikancima u Predstavničkom domu, koji imaju velike šanse da zadrže kontrolu nad tim telom, jer rezultati izbora od 5. novembra još pristižu. "Zar nije lepo pobediti? Lepo je pobediti. Uvek je lepo pobediti", rekao je Tramp. "Predstavnički dom je odradio odličan posao."

Bajden, koji se prvobitno kandidovao protiv Trampa na izborima 2024. pre nego što se povukao i podržao potpredsednicu Kamalu Haris kao demokratskog kandidata, sada će dočekati bivšeg i budućeg predsednika u Ovalnoj kancelariji, što je tradicionalni znak ljubaznosti koji odlazeći predsednici pružaju. Tramp, republikanac, tu ljubaznost nije pokazao kada je Bajden pobedio 2020.

"On veruje u norme, veruje u našu instituciju, veruje u miran prenos vlasti", rekla je Karin Žan-Pjer, portparolka Bele kuće, komentarišući Bajdenovu odluku da pozove Trampa. To je izjavila na brifingu za novinare u utorak.

Bajden i Tramp već godinama oštro kritikuju jedan drugog, a njihovi timovi imaju drastično različite stavove o politikama, od klimatskih promena do Rusije i trgovine. Bajden, koji ima 81 godinu, prikazuje Trampa kao pretnju demokratiji, dok Tramp, star 78 godina, smatra Bajdena nesposobnim. Tramp je nakon poraza od Bajdena 2020. godine iznosio lažne tvrdnje o raširenim izbornim prevarama.

Ispred kapija Bele kuće primećeni su znaci predstojećeg prenosa vlasti, a već su počele pripreme za postavljanje tribina za VIP goste koji će prisustvovati paradi nakon što Tramp bude inaugurisan 20. januara.

Iako Bajden želi da sastanak bude simbol kontinuiteta, sama tranzicija je delimično zastala. Trampov tim, koji je već najavio neke članove novog kabineta, još nije potpisao sporazume koji omogućavaju korišćenje kancelarijskog prostora, opreme, kao i pristup državnim zvaničnicima, objektima i informacijama, prema podacima Bele kuće.

"Pravnici koji rade na Tramp-Vans tranziciji nastavljaju konstruktivnu saradnju sa pravnicima Bajden-Haris administracije po svim pitanjima predviđenim Zakonom o predsedničkoj tranziciji", rekao je Brajan Vans, portparol tranzicionog tima, pozivajući se na zakon koji reguliše prenos vlasti.

Valeri Smit Bojd, direktorka Centra za predsedničku tranziciju iz Partnerstva za javne službe, neprofitne organizacije koja savetuje dolazeće administracije, istakla je da sporazum podvlači činjenicu da Sjedinjene Države u svakom trenutku imaju samo jednog predsednika i uključuje obaveze o etici kako bi se sprečilo profitiranje od informacija iz tranzicije.

"To mora biti potpisano kako bi interakcija sa federalnim agencijama mogla da počne", rekla je ona. "Sve zavisi od toga."

Pored sastanaka sa federalnim agencijama, Bajden i Tramp verovatno će razgovarati o brojnim temama, uključujući spoljnu politiku. Odlazeći predsednik može apelovati na Trampa da podrži Ukrajinu u njenom ratu sa Rusijom. Američka podrška Kijevu je dovedena u pitanje nakon Trampove pobede nad Haris prošle nedelje, a Tramp je obećao da će brzo okončati rat, ali nije objasnio kako.

Žan-Pjer nije želela da iznosi tačke dnevnog reda pred sastanak dvojice lidera. Sastanak će biti prvi od njihove debate u junu. Bajdenov loš nastup tada je povećao zabrinutost za njegove godine među demokratama i doveo do njegovog povlačenja iz trke, nakon čega je Haris postala demokratski kandidat, ali je vodila skraćenu kampanju koja se završila njenim porazom.

Autor: Dalibor Stankov