AKTUELNO

Nakon pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima 5. novembra, u zaštitu novog predsednika Sjedinjenih Američkih Država uključeni su roboti-psi. Ovi psi roboti, koje je razvila kompanija Boston Dynamics, koriste naprednu tehnologiju za nadzor i opremljeni su senzorima, a kontrolišu se na daljinu. Angažovani su od strane Tajne službe (USSS), uglavnom zbog sigurnosnih razloga, nakon dva pokušaja atentata na Trampa, od kojih je jedan sprečen.

Iako Tajna služba nije otkrila detalje o njihovim sposobnostima, roboti su dizajnirani da pomažu u zaštitnim operacijama, koristeći svoju tehnologiju za nadzor. Na robotima se nalazi oznaka "Do not pet" (Nije za maženje).

— Zaštita novoizabranog predsednika je glavni prioritet. Iako ne možemo da uđemo u njihove specifične mogućnosti, psi roboti su opremljeni tehnologijom za nadzor i nizom naprednih senzora koji podržavaju naše zaštitne operacije —rekao je šef komunikacija američke tajne službe Entoni Guljelmi.


Ovi roboti postaju sve popularniji u agencijama za javnu bezbednost širom SAD, jer omogućavaju službenicima da ostanu na sigurnoj udaljenosti od opasnosti. Policija Njujorka je prošle godine predstavila robote-psi "Digidogs", koji su izazvali pomešane reakcije javnosti, s obzirom na to da su mnogi uporedili ove robote sa scenama iz distopijske serije "Black Mirror".

Robotski psi se koriste i za spašavanje života. Na primer, nakon urušavanja garaže u Donjem Menhetnu prošle godine, jedan robot pas je poslat da traži preživele. Ovi roboti takođe imaju primenu u vojsci: ukrajinska vojska je ove godine rasporedila 30 robotskih pasa na frontu, gde su služili kao izviđači i dostavljači, smanjujući rizik za ljudske jedinice.

Ovi roboti, iako kontroverzni, pokazuju sve širu primenu u različitim sektorima, od bezbednosti do spasilačkih misija i vojne upotrebe.

Autor: Dubravka Bošković