AKTUELNO

Da li su Donald Tramp i Vladimir Putin razgovarali ovih dana, pitanje je koje postavlja ceo svet. Pojavili su se izveštaji da su Tramp i Putin razgovarali telefonom prošle nedelje, a novoizabrani predsednik SAD je tom prilikom navodno zamolio Putina da pazi kakve poteze vuče, da ne bi došlo do dalje eksalacije rata u Ukrajini.

Ugledni Washington Post i Reuters su pisali o navodnom pozivu, te da se odigrao nakon izbora u Americi, i da je u istom Tramp "podsetio Putina na značajno američko vojno prisustvo u Evropi". Međutim, onda se dogodio preokret - Kremlj je demantovao da je bilo poziva, a izveštaje uglednih medija nazvao "čistom fikcijom".

Sada se postavlja pitanje da li je ovakav potez povučen jer je protivzakonito da ova dvojica pričaju o spoljnoj politici? U prevodu, ako je Tramp pričao sa Putinom, prekršio je zakon, navodi Sky News.

Šta je Loganov zakon?

Ukoliko Tramp jeste razgovarao sa Putinom, on je prekršio Loganov zakon, koji zabranjuje privatnim licima u SAD da se neovlašćeno angažuju u diplomatiji sa stranim vladama koje su u sporu sa Amerikom.

Za kršenje zakona predviđena je novčana kazna ili kazna do tri godine zatvora.

Statut je prvi put nastao 1799. godine, ali su od tada po njemu postojala samo dva krivičnog gonjenja - 1803. i 1856. godine, i nijedan nije doveo do osude.

Govoreći pre nego što su se pojavili izveštaji o poslednjem razgovoru između Trampa i Putina, Džulijan Ku, profesor prava na Univerzitetu Hofstra, rekao je za Axios da bi razgovori između njih dvojice samo prekršili Loganov zakon "ako govore o planu za podrivanje američke politike prema Rusiji".

Tramp je ranije optuživao druge za kršenje Loganovog zakona, uključujući bivšeg državnog sekretara Džona Kerija 2019. zbog navodnog učešća u pregovorima sa Iranom. Keri je negirao optužbe.

Da li bi Tramp mogao da ode u zatvor?

Malo je verovatno da bi zbog ovoga Donald Tramp mogao da završi iza rešetaka.

"Zakon je usvojen u vreme kada je Prvi amandman tumačen drugačije nego danas", kaže Ku.

S obzirom na to da Loganov z direktno reguliše govor na osnovu njegovog sadržaja, Tramp bi i dalje imao "prilično dobru odbranu Prvog amandmana ako bi ikada došao na sud".

Autor: Dubravka Bošković