Dan nakon što je američki predsednik Donald Tramp potpisao ukaz o uvođenju tarifa na uvoz čelika i alumunijuma, reakcije iz sveta na tu odluku ne prestaju.
Vodeće evropsko udruženje proizvođača čelika (Eurofer) ocenilo je danas da su razlozi predsednika SAD Donalda Trampa za uvođenje tarifa na uvoz čelika i aluminijuma apsurdni i da bi taj potez mogao da košta gubitka na desetine hiljada radnih mesta širom Starog kontinenta.
Šef Eurofera Aksel Egert kaže da je "nacionalna bezbednosti kao opravdanje koje je upotrebio predsednik (Tramp) - i povezivanje tih tarifa s finansiranjem NATO-a - apsurd", prenosi agencija AP.
Evropska unija je prošle godine izvezla oko 5,5 miliona tona čelika u SAD. Evropski proizvođači čelika su zabrinuti zbog gubitka pristupa američkom tržištu, ali i zbog opasnosti od "poplave" ponude čelika iz drugih zemalja.
- Gubitak izvoza u SAD u kombinaciji sa očekivanim velikim porastom uvoza u EU mogao bi koštati gubitka više desetina hiljada radnih mesta u čeličnoj industriji i srodnim sektorima EU - rekao je Egert.
Američki predsednik je potpisao noćas okvirni sporazum o uvođenju tarife od 25 odsto na uvoz čelika i od 10 odsto na uvoz aluminijuma.
Od tarifa su, za sada, izuzeti Meksiko i Kanada. Tramp smatra da na taj način štiti američke radnike, a saveznici SAD-a su najavili da će uzvraititi na spornu meru.
Tramp je uveo tarife na dan kada je 11 zemalja potpisalo Sveobuhvatni progresivni sporazum o Trans-pacifičkom partnerstvu (CPTPP), čiji je cilj ukljanjanje prepreka u trgovini.
Američki predsednik ranije je na Tviteru poručio da SAD moraju da štite i razvijaju svoju industriju čelika i aluminijuma i istovremeno "pokažu veliku fleksibilnost i saradanju sa onima koji su pravi prijatelji" i koji SAD tretiraju pošteno kada je reč o trgovini i vojsci.
Nemačka kancelarka Angela Merkel izrazila je zabrinutost zbog novih američkih taksi na uvoz čelika i aluminijuma i pozvala na dijalog.
- Zabrinuti smo zbog povećanja taksi na određene proizvode - rekla je Merkel na konferenciji za novinare u Minhenu.
Nemačka je takođe pozvala na multilateralne razgovore za rešavanje problema prekapaciranosti u sektoru čelika, dodajući da podržava planove Evropske unije o uzvratnim merama ako američki predsednik Donald Tramp nastavi sa spornom odlukom o tarifama na uvoz čelika i aluminijuma.
Ranije danas, evropska komesarka za trgovinu Sesilija Malmstrem izjavila je da Evropska unija očekuje da bude izuzeta iz primene američkih tarifa na čelik i aluminijum, i da će se obratiti Svetskoj trgovinskoj organizaciji kako bi uvela sopstvene mere ako Vašington ostane pri odluci.
- Evropska unija je odlučila da jasno odgovori na mere Sedinjenih Država i kao federalna vlada mi podržavamo taj stav - rekao je portparol nemačke vlade Georg Štrajter na redovnoj konferenciji za novinare, prenosi Rojters.
Kina je danas optužila američkog predsednika Donalda Trampa za podrivanje globalnog trgovinskog sistema zbog povećanja tarifa na uvoz čelika i aluminijuma, dok su Japan i Južna Koreja izrazili visoku uznemirenost zbog potencijalnih ekonomskih troškova.
Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da se "odlučno protivi" Trampovom potezu, ne dajući bilo kakve naznake o tome da li će Peking možda ispuniti svoje ranije pretnje o odmazdi, prenosi agencija AP.
- Zloupotreba odredbe o "nacionalnoj bezbednosti" SAD-a je bezobzirno rušenje multilateralnog trgovinskog sistema koji zastupa Svetska trgovinska organizacija (STO) i sigurno će imati ozbiljne posledice na standardni međunarodni trgovinski poredak. Kina se odlučno protivi tome - naveo je zvaničnik Ministarstva trgovine, Vang Heđun, u saopštenju.
Iz Svetske trgovinske organizacije poručeno je da njenim članicama da ako žele da ospore američke carinske tarife na čelik i aluminijum zemlje one treba same da ulože žalbu toj instituciji.
Portparol STO Dan Pruzin rekao je da članice još imaju vremena da razgovaraju o američkim tarifama na uvoz čelika i aluminijuma i da od njih zavisi šta će se desiti.
- Ima vremena da se razgovara o tome i još ima vremena da se o tome razgovara u okviru formata STO, u našim savetima i komitetima - rekao je Pruzin.
On je rekao da STO ne može automatski ništa da uradi po tom pitanju.
Objasnio je da članica koja preduzme neku meru kao zaštitnu ili damping meru ima obavezu da obavesti STO o tome, prenosi Rojters.
- Mi sada ne znamo koja je pravna osnova za američku meru tako da ne mogu da kažem da li imaju obavezu da o najavljenoj meri obaveste STO - rekao je on u Ženevi.
Pročitajte još: Lavrov pozdravio dogovor o sastanku Trampa i Kima