Tinejdžerka (15) iz Gvatemale nastradala je u jezivoj nesreći kada je tokom fotografisanja na krovu kuće slučajno dotakla kabl dalekovoda!
Na užasavajućem snimku vidi se Debora Si (15) kako se prošlog četvrtka druži sa troje svojih prijatelja na krovu dvospratnice u centralnom gvatemalskom departmanu Alta Verapaz.
Tinejdžerka je napravila nekoliko koraka i došla u kontakt sa kablom. Strujni udar joj je odvojio glavu od torza nakon čega su delovi tela pali na zemlju dok su građani vrištali od užasa.
Si je krenula na čas gimnastike kad je svratila kod prijatelja. Vežbali su ples pre nego što se Si previše približila kablu.
Majka nastradale devojčice, Andrea Si, objavila je nekoliko fotografija svoje ćerke na društvenim mrežama. Debora na jednoj nosi tradicionalnu haljinu dok je druga sa njene rođendanske zabave u martu, prenosi Daily Mail.
- Volim te zauvek, moja princezo, ti si moja prva ljubav - napisala je majka.
— Pluton (@Pluton45873221) 10. август 2024.
Prva pomoć kod strujnog udara
Ako osoba doživi lakši, ili teži strujni udar može zadobiti lakša ili teža zdravstvena oštećenja.
- Glavno pravilo pri pružanju prve pomoći je brzina akcije, što znači da unesrećenog treba što pre osloboditi od delovanja struje, a nakon toga odmah pokrenuti oživljavanje ako ozleđeni ne diše, ili mu ne radi srce. Sve preduzete mere i aktivnosti moraju biti pravovremene, brze, stručne i bez panike.
- Postupak oslobađanja unesrećenog od delovanja struje zavisi od okolnosti u kojima se desila nesreća, te da li je struja niskog, ili visokog napona. Pre svega, treba isključiti napon uz mere vlastite zaštite, delovanjem na sklopku, osigurače, ili nasilnim prekidanjem strujnog kola pomoću izolovanih kuka, motki i drugih priručnih alatki koje imaju dobru izolaciju.
- Nakon isključenja struje treba sve izolovane i odvojene delove uzemljiti da se poništi kapacitivni napon. Mesta sa visokim naponom može isključiti samo stručno osposobljeni radnik, jer se dešava da povrede, ili strujni udar dožive i spasioci.
- Po isključenju struje treba utvrditi zdravstveno stanje ozleđenog, pre svega da li krvari, da li diše i da li mu radi srce. To se može proveriti pipanjem pulsa na arterijama vrata, na rukama i bedrima.
- Metode oživljavanja treba što pre započeti na mestu nesreće posle otklanjanja prisustva struje.
- One se ogledaju u sledećem: pružanje veštačkog disanja (usta na usta), masaža srca, kombinovane metode oživljavanja u slučaju prividne smrti. Oživljavanje će imati efekta samo onda ako trajanje prividne smrti nije bilo duže od 10 do 15 minuta. U svakom slučaju, odmah treba obavestiti i najbližu zdravstvenu ustanovu. Veštačko disanje treba izvesti brzo i određenim redosledom.
- U slučaju da istovremeno prestane disanje i rad srca, treba primeniti kombinovane metode, što znači naizmenično veštačko disanje i masaža srca.
Autor: Iva Besarabić