Na islandskom poluostrvu Rejkjanes došlo je do vulkanske erupcije 17. marta. Od četiri erupcije zabeležene u regionu od decembra, ova je bila najjača, a oblak sumpor-dioksid izbačen u vazduh stiže do kontinentalne Evrope, objavio je Servis za monitoring atmosfere Kopernik (CAMS).
Predviđanja CAMS rade se na osnovu atmosferskog sastava, satelitskih podataka i informacija o količini sumpor-dioksida u atmosferi, a vulkanske erupcije su jedan od njegovih glavnih izvora.
Prognoze rađene posle erupcije pokazuju da se vulkanski materijal izbačen u vazduh kreće istočno preko Irske i Velike Britanije, a da je do Skandinavije stigao u sredu. Sada putuje preko Baltika i stići će do balktičkih zemalja, Poljske i severozapadne Rusije sutra, u petak.
- Prethodne erupcije nisu proizvele mnogo sumpor-dioksida koje bismo mogli da pratimo. Količin sumpor-dioksida ovog puta je jasna i možemo da je pratimo kako se kreće preko severne Evrope iako ne očekujemo da će imati bilo kakav uticaj na klimu ili kvalitet vazduha – rekao je u saopštenju Mark Parington, naučnik CAMS.
- Vulkanske erupcije i otpuštanje sumpornih jedinjenja mogu da poremete ne samo kvalitet vazduha, već i globalne procese, poput koncentracija ozona u stratosferi. Uticaj vulkanskih erupcija na Islandu na atmosferu još nije bio značajan, ali je važno pratiti i procenjivati situaciju – rekla je Lorens Ruil, direktorka CAMS.