Premijer Ontarija Dag Ford proglasio je vanredno stanje zbog kontinuiranih protesta vozača kamiona koji se protive vakcinaciji protiv Covid-19 i merama protiv korona virusa.
Demonstranti četvrti dan blokiraju granični prelaz preko mosta Ambasador, a blokada je produžena na još dva prelaza. Demonstrantima preti kazna do godinu dana zatvora i novčana kazna od 100.000 kanadskih dolara.
Premijer Ontarija Dag Ford rekao je da će njegova odluka dati jasan signal da je ilegalno blokirati infrastrukturu za vanredne situacije u zemlji. „Posledice su i biće ozbiljne“, rekao je on.
Pored važnog prelaza preko mosta Ambasador između Detroita i Vindzora, sada su blokirani granični prelazi u Alberti, duž granice sa američkom državom Montanom i u Manitobi, koja se graniči sa Severnom Dakotom. Nastavlja se i blokada kanadske prestonice Otave, koja traje već dve nedelje.
Ford je saopštio da je u sredu zatvorio fabriku u Vindzoru zbog nestašice delova, koji su tada tek stigli, a u četvrtak je fabrika ponovo otvorena, ali smanjenog kapaciteta. General Motors je zaustavio jednu od smena u Lansingu, Mičigen, a Tojota je do kraja nedelje zatvorila tri fabrike u Ontariju.
Gradonačelnik kanadskog Vindzora Dru Dilken najavio je da će podneti zahtev za sudski nalog da rastera demonstrante.
„Ekonomska šteta nije održiva i mora se okončati“, rekao je gradonačelnik. Guvernerka Mičigena Grečen Vitmer pozvala je kanadske vlasti da brzo reše stvari jer su ugrožene plate radnika i proizvodne linije, što nije prihvatljivo.
Bela kuća je takođe pozvala susednu zemlju u četvrtak da upotrebi „federalna ovlašćenja“ i prekine granične blokade. Između ostalog, američki sekretar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas pozvao je vlasti Otave da to učine, ponudivši im pomoć svog ministarstva.
Slični protesti se već spremaju u SAD, gde je Ministarstvo za unutrašnju bezbednost saopštilo da ima izveštaje o planiranju blokada puteva u većim gradovima od vozača kamiona. Demonstranti odbijaju vakcinaciju protiv Covid-19 i druge mere protiv širenja pandemije.
U SAD bi konvoj sličan kanadskom, koji je stigao sa zapada zemlje i zauzeo glavni grad Otava, mogao da krene na zapadu u Kaliforniji i da stigne u Vašington u martu.
Slično, u Evropi su francuske i belgijske vlasti u četvrtak zabranile t. i. konvoji slobode u Parizu i Briselu.