AKTUELNO

Evropski parlament odlučio je da tuži Evropsku komisiju zbog „nečinjenja“ u vezi sa mehanizmom vladavine prava.

Evropski parlament podneo je tužbu protiv Evopske komisije pred Evropskim sudom pravde jer još nije primenila novu uredbu za kažnjavanje kršenja vladavine prava u zemljama EU, prenela je nemačka agencija DPA.

Pravna služba Parlamenta podnela je danas žalbu Sudu pravde na zahtev predsednika Davida Sasolija, rekla je portparolka EU parlamenta.

Ovaj potez je najavljen prošle srede, kada je Parlament rekao da je Komisija trebalo da iskoristi takozvani mehanizam uslovljavanja, novo telo koje daje ovlašćenja EU da obustavi budžetska plaćanja zemljama zbog određenih kršenja vladavine prava.

U saopštenju od prošle nedelje ne pominje se nijedna država za koju se kaže da je u njoj ugrožena vladavina prava. Međutim, u priloženom pismu pravnom stručnjaku Frediju Dreksleru Sasoli ipak spominje Mađarsku i Poljsku, obe zemlje koje su se borile sa EU zbog navoda o demokratskom nazadovanju.

Na razgovor pozvan belgijski ambasador

Poljska je danas pozvala belgijskog ambasadora na razgovor, rekao je portparol poljskog Ministarstva spoljnih poslova Lukaš Jasina, nakon što je belgijski premijer Aleksander de Kro optužio Varšavu da se "igra vatrom" u sve većem sporu sa Briselom oko pravosudne reforme.

Poljski premijer Mateuš Moravjecki izjavio je ranije za "Fajnenšel tajms" da će se Poljska braniti svim raspoloživim sredstvima ako Brisel započne "treći svetski rat" uskraćivanjem sredstava u sporu u vezi sa reformom pravosuđa.

- Igrate opasnu igru, igrate se vatrom kada vodite rat sa svojim evropskim kolegama iz unutrašnjih političkih razloga - rekao je De Kro u govoru u Brižu.

Jasina je državnoj novinskoj agenciji PAP rekao da je belgijski ambasador pozvan u Ministarstvo spoljnih poslova u 12.30 časova zbog komentara De Kroa. Belgijska Ambasada u Varšavi nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

Foto: Pixabay.com

Evropska komisija je zatražila od Poljske da ukine disciplinski režim za sudije, za koji kritičari kažu da povećava političku kontrolu nad sudovima, kako bi oslobodila 36 milijardi evra grantova i zajmova za pomoć svojoj ekonomiji da se oporavi od pandemije virusa korona, što je samo deo rastućeg finansijskog pritiska na Varšavu.

Najviši sud EU takođe je izrekao Poljskoj novčane kazne od milion evra dnevno zbog nesprovođenja presude o raspuštanju disciplinskog veća za sudije.