AKTUELNO

Nova loša vest po Evropsku uniju i njenu politiku osiguranja tržišta prirodnim plinom.

Nakon loših vesti iz SAD-a o mogućem rastu cena tamošnjeg plina (LNG) u sezoni grejanja zbog smanjenja proizvodnje, sada stiže i ona iz Rusije.

Tamošnji državni plinski div Gasprom izvestio je kako u novembru neće povećati isporuke plina u Europu bez korišćenja novog gasovoda Severni tok 2.

Foto: Twitter.com/printscreen

Ruska kompanija nije rezervisala dodatne tranzitne kapacitete za novembar preko Ukrajine i Mađarske, a naručila je samo trećinu kapaciteta preko Poljske, kao u septembru. Očito je da su dodatne zalihe, koje će se prodavati putem Gaspromove berze, spremne za isporuku isključivo kroz Severni tok 2, čija je jedna cev već potpuno napunjena plinom i spremna za puštanje u rad. Sada sve zavisi od brze reakcije nemačkog regulatora koji odluku o davanju upotrebne dozvole teško može doneti do Nove godine što samo pojačava nervozu.

Evropske berze odmah su reagovale na spomenutu vest iz Gasproma. Cene plina skočile su s 1.047 dolara za hiljadu kubnih metara na 1.278 dolara.

U Evropi je održan novi krug aukcija za kapacitete gasovoda kroz koje se ruski plin isporučuje tom kontinentu. Gasprom je za novembar odbio da rezerviše u svim smerovima sve predložene količine veće od 140 miliona kubnih metara dnevno te se ograničio na nešto više od 40 miliona kubnih metara – za održavanje kroz Poljsku i Rumunjsku, navodi medij Eadaily.

Danas se poljski operater Gaz-System takmičio za kapacitet gasovoda Yamal-Europa u iznosu 87,6 miliona kubnih metara dnevno. Gasprom, kao ni u septembru, nije knjižio ceo tranzit i ograničio se na samo trećinu kapaciteta – 30,9 miliona prostornih metara dnevno. Ugovor o nabavci plina kroz Poljsku je istekao.

Gasprom je takođe odbio osigurati dodatne ukrajinske tranzitne kapacitete. Trenutne zalihe ruskog plina kroz Ukrajinu već su pale ispod ugovorenog kapaciteta od 110 miliona kubnih metara dnevno i ne prelaze 86 miliona kubnih metara.

Gasprom neće povećati isporuke plina u novembru niti kroz gasovof Turski tok, koji već radi s preko 90 odsto svog kapaciteta. Firma nije knjižila dodatnih 16,7 miliona kubnih metara dnevno Mađarskoj preko Srbije. Na rumunjskoj ruti, Gasprom je neznatno povećao mesečnu narudžbinu – do 10,2 milijuna kubičnih metara dnevno od predloženih 14,6 milijuna kubičnih metara. U tom smeru plin ide u Rumunjsku, a manji deo u Mađarsku.

S druge strane, Gasprom bi mogao povećati plin Evropi ako počne prodavati dodatne količine putem svoje elektronske platforme (ETP) ili aktivno dopuniti svoje zalihe u skladištima u Evropi koje su sada odsm milijardi kubnih metara niže nego pre godinu dana.

Ali to će, prema svemu sudeći, moći učiniti nakon 1. novembra, kada se dovrši ubrizgavanje u ruska skladišta, uz istrajnuodluku da će to učiniti samo putom Severnog toka 2.