AKTUELNO

Život Kejt Midlton se značajno promenio kada se udala za princa Vilijama 2011. godine, a upoznali su se dok su studirali na Univerzitetu Svetog Andree u Škotskoj.

Sada kao princeza od Velsa i sledeća u redu za kraljicu suprugu, Kejt Midlton je postala deo bogate porodice čiji članovi dobijaju zvanične troškove pokrivene prihodima od ogromnih poseda, a ona i njen suprug su tokom braka postali još bogatiji.

Nije moguće tačno odrediti neto vrednost članova kraljevske porodice, ali CelebrityNetWorth procenjuje da je Kejtina trenutna neto vrednost oko 10 miliona dolara. Neto vrednost njenog supruga, prema istom izvoru, iznosi 100 miliona dolara. Ovo je procena koja ne uključuje privatno imanje za koje se izveštava da vredi više od 1 milijarde dolara.

Pre nego što se udala, Kejt je već bila relativno dobrostojeća. Njena porodica je nasledila fond koji je 2014. godine bio vredan više od 3 miliona funti (3,7 miliona dolara), prema Daily Mail-u.

Kada je Kejt rođena, njen otac, Majkl, bio je dispečer letova, a njena majka, Kerol, stjuardesa. Pet godina nakon što su dobili Kejt, Majkl i Kerol su pokrenuli biznis pod nazivom “Party Pieces.” Porodica je postala dovoljno bogata da pošalje svoja tri deteta u prestižnu privatnu školu, Marlborough College, i da kupe stan u Londonu, kao i porodičnu kuću—manor u Berkširu.

Biznis sa zabavama se razvio u uspešno preduzeće koje je u vreme kraljevskog venčanja bilo procenjeno na 30 miliona funti (37 miliona dolara), prema Evening Standard-u. Ipak, izveštaji govore da je preduzeće tokom pandemije izgubilo više od 1 miliona funti (1,3 miliona dolara).

Prema izjavi podnetoj preko Companies House, agencije britanske vlade, Party Pieces Holdings Limited je do 2023. godine imalo dug od 2,6 miliona funti (3,2 miliona dolara), što je dovelo do prodaje preduzeća.

Pre nego što se udala, Kejt je učestvovala u biznisu svojih roditelja i kao kupac dodataka za brend odeće Jigsaw.

Foto: Tanjug AP/Danny Lawson

Sada je Kejt radna kraljica, što znači da svoje vreme provodi na javnim angažmanima kao pokrovitelj humanitarnih organizacija i kao predstavnica za zemlju i krunu. Njeni zvanični troškovi života, putovanja i domaćinstva pokriveni su iz takozvane Suverene donacije.

Svake godine, kraljevska porodica daje profit od svojih ogromnih poseda u okviru Kraljevske imovine britanskoj vladi, ali se vraća deo u obliku donacije kralj.

Istorijski, taj procenat je bio 15%, ali je 2017. godine povećan na 25% na 10 godina kako bi se pokrili troškovi renoviranja Bakingemske palate. Međutim, vlada je najavila da će taj procenat biti smanjen na 12% počev od ove godine zbog novih prihoda od vetroelektrana na Kraljevskoj imovini.

U najnovijoj finansijskoj godini, kraljevska porodica je dobila 86 miliona funti (109 miliona dolara) iz donacije, prema godišnjem izveštaju objavljenom u junu 2023. godine. To iznosi 1,29 funti (1,63 dolara) po osobi u Velikoj Britaniji, prema kraljevskoj veb stranici. Osnovna donacija od 51,8 miliona funti (65 miliona dolara) finansira zvanična putovanja, održavanje imovine i troškove domaćinstva.

Međutim, donacija ne pokriva troškove bezbednosti Kejt i drugih članova kraljevske porodice, koji se finansiraju iz državnog budžeta, a trošak nije otkriven.

Kejt i Vilijam, zajedno sa svojom troje dece Džordžom, Šarlot i Luisom, koriste tri doma: Kensingtonsku palatu u Londonu, Anmer Hall u Norfolku i Adelaidinu kolibu na imanju Vindzor Kaste. Gardijan je izvestio da je Anmer Hall poklon kraljice Elizabete II, dok par plaća kiriju za Adelaidinu kolibu.

Autor: Marija Radić