Jedan od lidera Demokratskog fronta Andrija Mandić obratio se medijima nakon ustoličenja Mitropolita Joanikija.
Kako kaže, protesti koji su organizovani nisu bili prijavljeni, što je bila zakonska obaveza svih komita.
- Optuživali su nas za državne udare i proteste, a kada su oni rešili da protestuju, niko nije imao hrabrosti da stane pred ljude i osvedoči da je to ispravno - kaže Mandić.
- Nismo srećni što se ovo dešava na Cetinju, jer smo i mi prolazili kroz to. Policija ima posebnu odgovornost, izvršna Vlast najveću. Jutros, predsednik Vlade Zdravko krivokapić pozvao je Kneževića i mene, i obavili smo razgovor koji nije bio prijatan, možete da zamislite kako smo se osećali kada nam čovek kaže da je u toku državni udar, tamo gde se odigrava protest -priča Mandić.
Kako dodaje, ta odluka da se zabrani ustoličenje i problem koji je postojao u vladi i mendžmentu policije, bile su svakako neophodne konsultacije sa više njih.
Zakon mora da važi podjednako za sve, i to je bio naš stav. Da se primenjivao zakon onako kako je Demokratski front želeo, ne bi bilo barikada, okupljanja... - objašnjava Mandić.
Kako objašnjava, niko nije želeo da mitropolit i Patrijarh na onakav način dođu na ustoličenje, međutim, mučne scene, kako navodi, bile su neizbežne.
- Mi smo sinoć u razgovoru sa premijerom dali potpunu podršku da se primeni Ustav i zakon, rekavši da smo spremni da prihvatimo odgovornost kao i svaki član Vlade. jer smo želeli pored svih nesporazuma da delimo odgovornost. Želeli smo da se taj posao dovede do kraja i da se ne odlaže, i da sve eventualno što se desilo na Cetinju da delimo odgovornost sa članovima Vlade - objašnjava Mandić.
Imamo jednu akciju koja je kasnila, a koja je dala ipak rezultata - ponavlja Mandić.
Kako dodaje, Demokratski front je želeo da dođe do ustoličenja, i da je sve moglo biti ,mnogo bolje, podsećajući da je važno što se ustoličenje dogodilo.
Kako jedan od lidera Demokratskog fronta Milan Knežević objašnjava, danas niko ne treba da se oseća pobednikom.
- Žao mi je što neko ko je duboko utemeljen u Crnoj Gori, moram da primetim, dočekao Redžepa Erdogana uz sve počasti, a mitropolit i patrijarh su morali sa helikopterom da preskaču barikade, da im bude ugrožena bezbednost i da uz pomoć pancirskih ćebadi uđu na Cetinjski manastir. Joanikije je veće šanse imao u Kabulu nego na Cetinju - kaže Knežević.
- Očekujemo da će biti ispitala uloga i Mila, i Markovića i tužioca Milivoja Katnića koji je došao sa gas maskom. Kako je znao da će da bude gasa? - nastavljao je Knežević.
Kako dodaje, na Veću je tražio zabranu skupa, gde je ostao u manjini, međutim, nakon samo dva dana, potvrđeno je da je do toga ipak trebalo doći, jer se dogodilo sve pto se dogodilo.
- Bitno je da smo se mi čuli sa Krivokapićem, gde smo dali potpunu podršku Krivokapiću kako bi došlo do ustaličenja mitropolita Joanikija. Pružamo ruku, jer je Crna Gora naša država - naglašava Knežević.
Nakon obraćanja, lideri Demokratskog fronta, odgovarali su na pitanja novinara:
- Bili smo u dramatičnoj situaciji. Ne znate kako smo se osećali kod predsednika Vlade kada nam je rekao da je u toku državni udar - rekao je Mandić odgovarajući na jedno od pitanja.
- Bili smo iznenađeni, i znali smo da mora da se povuče hrabar potez. Država je spašena, u ovoj državi postoje zakoni, a oni koji su ovo uradili, moraju da se suoče sa odgovornošću, a prvi je Milo, i u tome dajemo podršku, kao što smo sinoć tražili da se primeni zakon, saopštavajući da delimo odgovornost u svakom momentu - zaključio je Mandić.
Autor: