Ako ikada postignemo bilo kakav sporazum sa Prištinom, Srbija bi morala da dobije jasne garancije da će postati država članica EU 2025. godine, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu Rojtersu.
Britanska agencija navodi da su Beograd i Priština od 2013. godine posvećeni dijalogu pod posredovanjem EU, u cilju poboljšanja odnosa i rešavanja svih otvorenih pitanja između dve strane, ali da od tada nije postignut veliki napredak.
- Mnogo, mnogo razlika deli Beograd i Prištinu, ali morate imati u vidu i očigledno je da mnogo toga deli ljude koji o tome odlučuju, kao da je to otprilike pitanje za ceo svet i odavno je to prestalo da bude pitanje za one koji od toga treba da imaju najviše koristi, a to su Srbi i Albanci - istakao je Vučić.
Očigledno se, kaže Vučić, pitanje koje se, kako kaže, zaista ne tiče nikog trećeg - tiče celog sveta.
- Ja sam zato Albancima uvek govorio da je bolje da se mi dogovorimo, nego da se svi drugi dogovaraju preko naše grbače, jer, koliko god da bude teak i loš sporazum za obe strane, ako se mi dogovorimo između sebe, biće mnogo bolje, nego da se mi ne dogovorimo ništa, pa da se drugi dogovaraju preko naših leđa - istakao je Vučić.
Vučić je rekao za Rojters da od predstojeće posete Kini mnogo očekuje, a na konstataciju da su mnogi u EU zabrinuti za uticaj Kine u regionu odgovara da su tenderi u Srbiji otvoreni za sve investitore.
On je najavio da u Kinu ide kako bi se potpisao ugovor za Bor, kao i za Zrenjanin što je investicija od milijardu dolara, a naveo je da će se govoriti i o industrijskom parku i mnogim infrastrukturnim projektima.
- Od posete Kini očekujem mnogo, imamo prijateljske odnose, ekonomski odnosi ozbiljno napreduju - rekao je Vučić.
Kada su Amerikanci vratili Železaru, podsetio je Vučić, 5. 000 ljudi je ostalo bez posla, a iz budžeta je mesečno izdvajano između 10 do 12 miliona dolara, a sada, kaže, nista ne plaćamo, dobijamo porez, radi više od 5.200 ljudi.
Kaže da tek očekujemo još značajniji dolazak kineskih kompanija, kao i dobru tržišnu utakmicu između njih i evropskih i američkih kompanija.
Na opasku da su pojedine diplomate iz EU zabrinute za uticaj Kine u regionu, odgovara:
Ako kažu da jesu, nemam nista protiv - ali dodaje i da je EU nama dala 400 miliona za most, a mi smo Kinezima dali da grade.
Takođe navodi i da su tenderi za Bor i ostale kompanije bili otvoreni za sve, ali da su se na tender za Bor javili samo Kinezi i Rusi, i zapitao - što se drugi nisu javili i što nisu ponudili veću cenu.
- To je izvanredna cena i odličan posao - rekao je Vučić i dodao da ćemo nastaviti da sarađujemo sa svima i da imamo najviše zapadnoevropskih investicija.
Kaže da je izvoz 68 odsto u zemlje EU, a u region 20 odsto, ali da mi želimo dobre odnose i sa Kinom i sa Rusijom i imaćemo ih i ništa ne činimo protiv drugih.
On je ukazao i da treba da se zna sa koliko paznje Kina posmatra ovaj prostor i koliko se Kina prema nama korektno ponašala.
Pročitajte još: Vučić: Politički bolesnici i njihovi mediji neka se iživljavaju na meni, a Srbija mora da ih pobedi i bude normalna zemlja