Kako je Srbima na Kosovu, tako je i onima koji im pomažu, kaže direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Vlade Srbije i osnivač humanitarne organizacije „Solidarnost za Kosovo“ Arno Gujon, koji je istakao i da neće stati u svom radu da pomaže Srbima i da na svim jezicima širi istinu o situaciji u kojoj se nalazi srpski narod na Kosovu.
Gujon je rekao da se iz međunarodne zajednice često može čuti samo osuda etnički motivisanih napada na Srbe, kojih je prošle godine bilo više od 120, a da nije bilo suđenja i presuda.
„U takvoj situaciji šta možemo da očekujemo? A, Srbi ne odustaju. Meni su zabranili ulaz, pretili su meni i mojoj porodici da će se svetiti, proterali me preko Merdara. Kako je srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, tako je i onima koji im pomažu“, istakao je Gujon, govoreći o tome kako je njemu kao humanitarcu kojem je zabranjen ulaz na Kosovo.
Istakao je da ga oduševljava radost življenja i snaga Srba na Kosovu, koja je primer za sve.
„Moji volonteri bili su potreseni, ali i oduševljeni Srbima na Kosovu. Sigurno je da će dalje pomagati i prenositi šta su videli, svedočiti o tome kako živi jedan hrabrar narod u 21 veku“, dodao je on.
Kada je reč o novom božićnom konvoju humanitarne pomoći za Srbe na Kosovu, ukazao je da je kao i prehodnih godina pomoć namenjena porodicama u enklavama.
“Pomoć je namenjena Srbima koji slave Božić i koji misle da su zaboravljeni, a ima za cilj da pokažemo da ima ljudi u svetu koji misle na njih. Srbi na Kosovu žele samo normalan život, dostojanstvo i da znaju da neko misli na njih“, pojasnio je Gujon.
Podsetio je da je pre tačno 20 godina bio u manastiru Banjska, gde je prisustvovao prvoj pravoslavnoj proslavi Božića i da je bio impresioniran snagom srpskog naroda koji je po snegu došao pešice da prisustvuje liturgiji, siromašnjoj deci koja se raduju prazniku. „Tada nisam mogao da verujem da ima dece koja su bosa i bez odeće u snegu. Tada smo rekli meštanima da smo došli da pokažemo solidarnost i da ćemo dalje dolaziti. Sećam se da su mene i mog brata gledali sa nevericom. Tada sam imao 19 godina. Ali dolazimo i dalje”, istakao je on.
Nažalost, konstatuje da su božićni konvoji i dalje potrebni.
Gujon je ukazao da je vrednost bozićnih konvoja pomoći dostigla šest miliona evra, a pomoć za ekonomski razvoj, koja ima za cilj da se omogući Srbima da žive od svog rada sedam miliona evra.
Ukazao je da je njegova humanitarna organizacija doprinela ove godine renoviranju 53 škole.
Na pitanje da li je moguće medijima preneti sliku o pravoj situaciji Srba na Kosovu, kazao je da nije lako, ali da se danas može govoriti o tome.
„Te 2005, kada sam počeo humanitarni rad, bilo je teže. Tada je slika o Srbima kao dželatima bila prisutna u svetu, a danas ona i dalje postoji ali jenjava. Mi radimo polako na prikazivanju teškog položaja Srba na Kosovu“, objasnio je on.
Podsetio je da je u novembru bio gost jednog od najpoznatnijih francuskih novinara, i daje u razgovoru svedočio o položaju Srba.
Taj intervju, kako je naveo, bio je drugi najgledaniji, što pokazuje da postoji zainteresovanost šire publike.
Nakon tog intervjua, kaže, najčitaniji dnevnik Figaro prvi put je priznao da je Pandorina kutija otvorena 1999. bombardovanjem Srbije, a ne 2022. ratom u Ukrajini.
“Nećemo stati i na svim stranim jezicima nastavićemo sa promovisanjem istine o srpskom narodu, situaciji na Kosovu. Nedopustivo je da međunarodna zajednica dopušta da se tako nešto dešava“, rekao je Gujon.
Autor: Jovana Nerić