AKTUELNO

Članovi Školskog odbora Zmaj Jovine gimnazije, koji je 29. novembra usvojio "Hitno saopštenje za javnost" kojim se osuđuje zloupotreba đaka u političke svrhe, ucenama i pritiscima su primorani da 27. decembra promene mišljenje i glasaju za povlačenje saopštenja.

Kako saznajemo, ulogu glavnog ucenjivača odigrala je predsednica Saveta roditelja Kristina Branković. Ona je, koristeći položaj policijske službenice, predsednicu Školskog odbora Natašu Budimir da će biti krivično gonjena i odgovorna pred zakonom ako ne sazove hitnu sednicu Školskog odbora.

Policajka zloupotrebila položaj predsednice Saveta roditelja

Policajka Branković je, suprotno zakonu u policijskim službenicima, i suprotno Zakonu o osnovama obrazovanja i vaspitanja zloupotrebila položaj predsednice Saveta roditelja i danima slala mejlove i poruke Nataši Budimir, zahtevajući sazivanje sednice.

- Obraćam vam se u ime Saveta roditelja sa inicijativom da kao predsednik Školskog odbora sazovete hitnu sednicu istog. Navedeno iniciramo jer po Zakonu ste u obavezi da sazovete hitnu sednicu na našu inicijativu. U prilogu mejla dostavljam Vam zapisnik sa sednice Saveta roditelja na kojoj su roditelji Saveta podržali zahteve Plenuma maturanata - jedan je od zahteva policijske inspektorke.

Pod pritiskom, Budimir je sednicu zakazala za 23. decembar, ali ona nije održana zbog nedostatka kvoruma.

Pretnje slala i detetu

I posle ove neuspele sednice, Kristina Branković je nastavila da vrši pritisak na Natašu Budimir, preteći joj da će krivično odgovarati. U međuvremenu je polu-pretnje dobilo i njeno dete na Filozofskom fakultetu, i ona zakazuje sednicu za 26. koja takođe nije održana zbog nedostatka kvoruma, pa onda za 27. decembar.

- Postavlja se pitanje da li Branković krši i zloupotrebljava zakon. Time bi morala da se pozabavi unutrašnja kontrola policije. Policajci ne mogu svoj službeni položaj da koriste u lične i političke svrhe - smatra jedan od profesora Zmaj Jovine gimnazije, koji je iz straha od odmazde želeo da ostane anoniman.

Počasni konzul Austrije u Srbiji umešan u rad Školskog odbora

U međuvremenu se policajki Branković, pridružio i počasni konzul Austrije u Srbiji Zoran Tadić. On je, kako saznajemo, pod čudnim okolnostima između 26. i 27. povukao svoju neopozivu ostavku, koju je 16. decembra podneo na članstvo u Školskom odboru. Tadić je 26. decembra odbio da se pojavi na sednici, a onda se dan kasnije pojavio u društvu policajke Branković i glasao suprotno svom ranijem stavu. Pošto se Tadić bavi privatnim biznisom, nije nemoguće da ga je policijska službenica ucenila nekim operativnim saznanjima. A kako kažu naši izvori iz sveta diplomatije, nije nemoguće da Tadić izgubi titulu počasnog konzula jer je prekršio pravila ponašanja konzulata, i sasvim je izvesno da će se povesti pitanje njegovog daljeg statusa.

Da su se stvari u vezi sa zakazivanjem hitne sednice 27. decembra i promene mišljanja članova Školskog odbora dešavale pod vrlo čudnim i neobjašnjivim okolonstima ukazuje činjenica da je počasni konzul Tadić 26. decembra uputio imejl članovima Školskog odbora, u kom ih obaveštava da neće prisustvovati sednici na kojoj treba da se povuče saopštenje, jer nije prisustvovao ni njegovom donošenju. On ističe da je saopštenje o osudi zloupotrebe dece bilo izvan nadležnosti Školskog odbora, i da je zbog toga 16. decembra podneo neopozivu ostavku na mesto člana Odbora. On navodi da Školski odbor, pošto nije imao zakonski osnov da donese saopštenje, ne može ni da ga povuče, već da to može i treba da učini samo direktor.

- Što se tiče moje lične pozicije, ona glasi: "Kako ste izglasali inicijalno "Hitno saopštenje za javnost" od 29.11.2024. godine. BEZ mog prisustva, učešća ili potpisa, onda na isti način izglasajte i bilo koje buduće, jer sam ja podneo neopozivu ostavku na mesto člana ŠO i odluku nisam promenio. Školski odbor sada broji 8 članova i imate dovoljan broj članova za donošenje bilo koje zakonske odluke i nije moje prisustvo ili odsustvo, ono koje će bilo što prevagnuti, niti će na bilo koji način odrediti dalje postupanje đaka u vezi sa blokadom "Jovine" Gimnazije - napisao je Tadić.

I onda se desio kopernikanski obrt. Tadić je preko noći povukao ostavku, i sutradan se pojavio na sednici i glasao za povlačenje saopštenja i donošenja zaključka da se pruža podrška blokadi.

U napadu na policiju ispred zgrade suda učestvovala i bivša supruga Nenada Čanka

Školski odbor se sastoji od troje članova iz reda zaposlenih, troje iz reda lokalne samouprave, i troje koje bira savet roditelja. Prava i obaveze Školskog odbora i Saveta roditelja definisane su Zakonom o osnovima obrazovanja i vaspitanja. Vanredna sednica je sazvana na inicijativu Saveta roditelja i predstavnika plenuma maturatana, što je suprotno Zakonu, jer on ni u jednom svom članu ne predviđa mogućnost da učenici i roditelji upravljaju ustanovom i Školskim odborom. Ni samostalno, ni preko plenuma.

Inače, u članu 113. Zakona precizirano je da je u školi zabranjeno stranačko organizovanje i delovanje i korišćenje prostora ustanove u te svrhe. Takođe, članom 108. Zakona decidno je propisano da ustanova donosi akt kojim propisuje mere, način i postupak zaštite i bezbednosti dece i učenika za vreme boravka u ustanovi i svih aktivnosti koje organizuje ustanova, u saradnji sa nadležnim organom jedinice lokalne samouprave, koje je dužna da sprovodi. Zakon ne daje nikakva prava na tu temu, plenumu ni Savetu roditelja.

- Među pravima i obavezama Saveta roditelja, pobrojanim u članu 120 nijednom rečju nije navedno da mogu da se bave upravljanjem ustanovom, niti da odlučuju u njenom radu, niti da sazivaju Školski odbor. Njihova uloga je savetodavna. Savet može da razmatra i prati uslove za rad ustanove, uslove za odrastanje i učenje, bezbednost i zaštitu dece i učenika. Izvođenjem dece na ulicu prekršeni su članovi 108. i 120. zakona, i Savet umesto da traži od profesora da omogući deci da bezbedno i nesmetano pohađaju nastavu, pruža podršku njihovom uvlačenju u političke procese, što je suprotno šlanu 113. Zakona. To je uslov za disciplinsku, a i krivičnu odgovornost - ističe R. N. prosvetni inspektor u penziji.

Inače, jedan od profesora u Zmaj Jovinoj gimnaziji je Danijela Grujić, članica predsedništva Stranke slobode i pravde, kao i bivša supruga Nenada Čanka Marija Vasić, koja je učestvovala u napadu na policiju ispred zgrade novosadskog suda.

Autor: Iva Besarabić