Produžetak raspusta, prema rečima ministarke Đukić Dejanović, ne predstavlja "gašenje požara", već reakciju na štrajkove i blokade koje su ugrozile nastavni proces. Ministarka apeluje na smirivanje političkih strasti i rešavanje pitanja kroz dijalog, kako bi se deci obezbedilo pravo na obrazovanje.
Vlada Srbije donela je odluku da će zimski raspust za sve učenike početi 24. decembra i da će trajati do 20. januara. Ministarka prosvete je, gostujući u emisiji "Nije srpski ćutati" na "Blic" televiziji, rekla da je ovakva odluka dobra na duže staze, jer raspust obuhvata sve praznike, i katoličke i pravoslavne.
Govoreći o konkretnom povodu za ovakvu odluku, istakla je da je glavni razlog bio da se atmosfera u osnovnim i srednjim školama uskladi sa onim što je država dužna da obezbedi - bezbednost dece, kvalitetne obrazovno - vaspitne programe i realizaciju nastavnog plana usvojenog na početku školske godine.
- Mi smatramo da bezbednost ne samo dece nego i svih onih koji su u školama i osnovnim i srednjim, a posebno dece, jeste ugrožena i smatramo da taj kvalitet nastave koji se organizuje u takvim okolnostima iziskuje neku od aktivnih mera države - rekla je Đukić Dejanović gostujući u emisiji "Nije srpski ćutati".
Ona je naglasila da se realizacija nastavnih programa ne odvija kako je planirano, delimično zbog štrajkova, blokada i odluka sindikata da prekinu rad u pojedinim školama.
- Zbog toga je bezbednost dece i svih prisutnih u školama ugrožena, a kvalitet nastave u takvim okolnostima zahteva aktivne mere države - rekla je Đukić Dejanović.
Produžetak raspusta nije "gašenje požara"
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da nije saglasna sa tvrdnjama da je produžetak zimskog raspusta "vid gašenja požara", uprkos najavama o nastavku štrajka i nakon 20. januara.
- Naravno, kao ministar prosvete, ali i kao majka i baka, jako bih želela da sve namere onih koji žele nemire na ulicama svedemo na minimum i da školski sistem ostane netaknut. Da li deca vole da ne budu u školi tokom nastave? Sigurno vole. Ali, da li smo u obavezi kao država da im obezbedimo jedno od elementarnih prava, a to je pravo na obrazovanje? Jesmo, i ko je najodgovorniji u vladi za taj segment? Moje ministarstvo i ja kao njegova predvodnica - rekla je Đukić Dejanović.
Ministarka je naglasila da bi volela da se političke strasti i ideali onih koji misle da se politička i državna pitanja rešavaju na ulici minimalizuju, te da se ta pitanja rešavaju kroz dijalog ili eventualno izbore.
- Deca bi trebalo da ostanu u školskim klupama, da steknu obrazovne i vaspitne pouke, da neguju drugarstvo i da budu bezbedna - dodala je Đukić Dejanović.
Autor: Dubravka Bošković