Ono sto budi nadu nezavisnim zemljama poput Srbije, Mađarske, koje vode nezavisnu politiku mira i saradnje, jeste najava predsednika Donalda Trampa da će se upravo od januara obračunati da dubokom državom u USA koju predvodi upravo CIA.
Srbija se u poslednje vreme suočava sa rastućim pritiscima spolja, a jedan od ključnih aktera u ovoj dinamici postao je američki Freedom House. Ova organizacija, poznata po svojim izveštajima o stanju demokratije i ljudskih prava, sve češće se u domaćoj javnosti doživljava kao alat CIA i američke „duboke države“ u pokušaju destabilizacije nezavisnih država koje ne slede zapadne agende.
Freedom House redovno objavljuje izveštaje u kojima se Srbija kritikuje zbog "opadanja demokratije" i "gušenja civilnog društva". Međutim, mnogi u Srbiji postavljaju pitanje: da li je ova organizacija zaista nezavisna? Sve češće se ukazuje na to da Freedom House koristi retoriku koja ide u korist geopolitičkih interesa Sjedinjenih Američkih Država, a ne interesa građana zemalja koje kritikuje.
Izjave Aleksandre Karpi, tzv. ekspertkinje ove organizacije za Balkan, dodatno su pojačale sumnje. Karpi je izrazila zabrinutost zbog, kako kaže, nesrazmerne upotrebe sile tokom protesta u Srbiji i "transakcione politike" koja navodno dominira odnosima između Srbije i Zapada. Ovakve izjave, iako predstavljene kao objektivne analize, u javnosti se sve češće doživljavaju kao deo šire strategije da se diskredituje srpska vlast i izazove politička nestabilnost.
Teorije o umešanosti CIA-e u aktivnosti Freedom House-a nisu nove. Mnogi analitičari ističu da ova obaveštajna agencija koristi nevladine organizacije kao svojevrsne ekspoziture za sprovođenje „meke moći“ širom sveta. Cilj? Destabilizacija vlada koje se opiru zapadnim interesima i promocija „obojenih revolucija“ koje bi dovele do uspostavljanja režima lojalnih Vašingtonu.
Srbija, kao nezavisna zemlja koja teži politici mira i saradnje sa različitim globalnim akterima, postala je ključna meta. Njena otvorena komunikacija sa Rusijom, Kinom, ali i insistiranje na sopstvenim prioritetima unutar EU integracija, ne uklapaju se u šire geopolitičke planove Zapada.
Dok se pritisak na Srbiju nastavlja, najava bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa da će se obračunati sa „dubokom državom“, uključujući CIA-u, budi nadu. Trampova kritika prema institucijama koje deluju izvan kontrole izabranih vlasti, kako u Americi tako i širom sveta, mogla bi doneti značajne promene.
Za zemlje poput Srbije i Mađarske, koje insistiraju na svojoj nezavisnosti, Trampova najava se doživljava kao mogućnost oslobađanja od spoljnog uticaja koji se nameće kroz institucije poput Freedom House-a.
Kritike Freedom House-a prema Srbiji deo su šire slike pritiska koji se sprovodi kroz mrežu međunarodnih organizacija, iza kojih mnogi vide uticaj CIA.