Izveštaj Amnesti internešela u kome se navodi da su policija i BIA u Srbiji koristile softvere za hakovanje novinara i aktivista predstavlja, prema oceni ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, još jedan dodatni pritisak na našu zemlju.
- Nejasna je osnova onoga o čemu oni govore. To verovatno može da bude upereno protiv svih policija i tajnih službi na svetu, jer u vreme kada savremene tehnologije napreduju, svakom normalnom čoveku je nejasno o čemu se ovde radi i na šta se misli - rekao je Dačić za Novo jutro TV Pink i dodao da tu nije reč o prisluškivanju.
Pojasnio je da kada neko bude priveden u policiju, može da mu se izrekne mera oduzimanja mobilnih telefona ili laptopova, kompjutera i slično i da se izvrši pregled komunikacije.
- To su forenzički alati koji isključivo za to služe. Međutim, ovde oni hoće da kažu da, dok se to radi, onda se u telefon ili u neko drugo sredstvo stave neki drugi programi koji bi omogućili da se te osobe dalje prate. To već spada u domen naučne fantastike, odnosno nečega što se može okarakterisati kao napad na bezbednosnu praksu koja postoji u našoj zemlji, za koju još niko nikad nije tvrdio da je baš toliko tehnološki napredna - rekao je Dačić.
Dodao je da se to obično govori za SAD.
Naveo je da on nije stručan za ovu oblast i da je zato čim su stigli uputi, oni odmah prosleđeni upravi za tehniku koja se time bavi, da su ti alati dobijeni kao donacija od zapadnih zemalja i da se isključivo koriste u skladu sa zakonom.
- To znači za skidanje sadržaja komunikacije sa mobilnih telefona koji se tiču tog krivičnog dela. I ništa više, a oni govore da je to 'invanzivna metoda'. To znači da uđete u sistem i onda ubacujete neke druge programe - istakao je on.
Napomenuo je da su za to potrebni meseci obuke običnih policijskih službenika.
Autor: Marija Radić