AKTUELNO

Ambasador Švedske u Prištini Jonas Vesterlund ističe da Priština mora da uspostavi ZSO, kao i da su svi potpisani sporazumi pravno obavezujući

Ambasador Švedske u Prištini Jonas Vesterlund zatražio je od Beograda i Prištine da sprovedu Briselski osnovni sporazum i Ohridski aneks, postignut 2023. godine. On ističe potrebu da Priština krene dalje sa uspostavljanjem Zajednice srpskih opština i uputi Ustavnom sudu nacrt statuta ZSO koji je izradila EU, prenosi Koha.

Švedski diplomata kaže da su Briselski sporazum i Ohridski aneks pravno obavezujući za Beograd i Prištinu, pa se obaveze moraju sprovesti bez odlaganja.

"Zvanična linija EU u ovom trenutku je naravno da su Briselski i Ohridski sporazumi pravno obavezujući i da ih treba što pre primeniti. Asocijacija takođe treba da se formira što pre. A sledeći korak je da Evropska unija preporučuje Vladi Kosova da podnese nacrt statusa Asocijacije Ustavnom sudu ovde na Kosovu. A opet, imamo nove komesare koji dolaze u Brisel, imamo novi tim u Briselu, oni moraju da sagledaju ovu trenutnu situaciju i vide da li mogu da smisle nove ideje kako bi pronašli rešenje", rekao je Vesterlund.

On je ponudio brojne modele kako da se uspostavi Zajednica opština sa srpskom većinom.

Postoji mnogo modela. Mislim da je gospodin Miroslav Lajčak pomenuo da u Evropi postoji preko 40 manjina i 40 vrsta organizacija. I sam sam bio deo stvaranja slične strukture u Hrvatskoj devedesetih godina, nikada ne možete porediti jedan sukob sa drugim, tako da ništa nije slično u tom smislu. Ali ranije u Hrvatskoj, 90-ih, bio sam deo stvaranja Srpskog narodnog veća i čini se da je to dobro funkcionisalo u Hrvatskoj, a to je dogovorio i Beograd. U Evropi ima mnogo primera koji bi se mogli kopirati. Ne mislim da je primer 'Republike Srpske' nužno sto posto tačan, jer je ovo drugačija situacija i imate mnogo manju populaciju kosovskih Srba ako je uporedite sa Srbima koji žive u Bosni

Vesterlund takođe smatra da je neophodno vratiti Srbe u institucije na severu.

"Mnogi kosovski Srbi na severu Kosova smatraju da je situacija napeta. Oni takođe smatraju da postoji nedostatak poverenja između kosovskih Srba i većine institucija, uključujući kosovsku policiju. Mislim da je važno da se vratimo na situaciju da su gradonačelnici predstavnici svog lokalnog stanovništva. Da imate policiju koja predstavlja lokalno stanovništvo u četiri severne opštine. To, naravno, znači da lokalno stanovništvo mora da učestvuje na lokalnim izborima. Mislim da treba da rešimo sadašnju situaciju i da imamo bolju zastupljenost lokalnog stanovništva", naglašava on.

Autor: Snežana Milovanov