Premijer Srbije Miloš Vučević prisustvuje u Staroj Pazovi svečanom otvaranju postrojenja za proizvodnju luksemburške kompanije OCSiAI - najvećeg svetskog proizvođača grafenskih nanocevi.
Otvaranju prisustvuju i izvršni direktor OCSiAI grupe Konstantin Notman, predsednik Upravnog odbora OCSiAI grupe Piter Kunio i ambasador Velikog Vojvodstva Luksemburga u Srbiji Mark Hubš, kako je i ranije najavljeno iz ove kompanije.
- U Srbiju je stigao “OCSiAl”, najveći svetski proizvođač grafenskih nanocevi! Ova investicija u Staroj Pazovi, vredna više od 40 miliona evra, biće jedina fabrika na svetu za industrijsku proizvodnju grafenskih nanocevi, i zapošljavaće 200 naših ljudi- rekao je Vučević i dodao:
- Srbija tako postaje ključna tačka na mapi visokih tehnologija povezujući Evropu, Aziju i Ameriku, ali i hab za zapošljavanje i razvoj talenata u oblasti nanotehnologija. Investitor je prepoznao strateški položaj naše zemlje i pozitivno poslovno okruženje.
- Ovo je velika šansa za naše mlade talente i naučnike jer im se otvara put da rade na najnovijim tehnološkim dostignućima- rekao je Vučević.
- Objekat u Staroj Pazovi je izgrađen u skladu sa najvišim ekološkim standardima, biće energetski efikasan i snabdevan hidroelektranom, a u saradnji sa opštinom doprineće očuvanju životne sredine- rekao je Vučević.
Čestitam građanima Srbije! Još jednom smo pokazali da je naša zemlja najbolja destinacija za ulaganje u tehnologije budućnosti! - poručio je premijer Vučević.
Postrojenje kompanije OCSiAl u Srbiji će zbog svojih operacija biti jedinstveno u svetu i očekuje se da će imati pozitivan uticaj na razvoj automobilske, vazduhoplovne, elektronske, građevinske, naftne, gasne i drugih industrija, navode iz OCSiAI grupe.
Projekat poseduje veliki izvozni potencijal i nudi nove mogućnosti za zapošljavanje.
Postrojenje je projektovano uz poštovanje principa zaštite životne sredine i koristiće u potpunosti električnu energiju dobijenu iz hidroelektrana.
Grafenske nanocevi visokog kvaliteta i jedinstvenih karakteristika koje proizvodi OCSiAl koriste se u proizvodnji novih materijala i poboljšavaju specifična svojstva više od 50 odsto svih industrijskih materijala na svetskom tržištu.
Autor: Jovana Nerić