AKTUELNO

Srbija ima veoma dobre stručnjake i kompanije u oblasti veštačke inteligencije, blokčejna i IT-ja uopšte, možemo da se takmičimo sa najrazvijenijim zemljama, a zadatak Privredne komore Srbije (PKS) jeste da firmama pružimo nove alate i omogućimo da ne budu samo u korak sa svetom, nego čak i ispred, rekao je danas Marko Čadež, predsednik PKS.

Čadež je najavio da delegacija PKS putuje sutra u London na konferenciju na kojoj će učestvovati direktori i menadžeri koji se bave inovacijama u najvećim svetskim kompanijama, a razgovaraće se o implementaciji veštačke inteligencije u biznisu.

- Nama je važno da pružimo nove alate našim članicama i da im omogućimo da budu ne samo u korak sa svetom nego možda malo i ispred - rekao je Čadež i podsetio da naš IT sektor raste po 30, 35 odsto godišnje, već deceniju.

Podseća da je privredna delegacija Srbije imala i veoma uspešne sastanke i razgovore u okviru 79. zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku.

- Imali smo brojne bilateralne sastanke sa mnogim ministrima spoljnih poslova, predstavili im gde mogu da investiraju u Srbiji. Dogovorili smo da Beograd postane hab Svetskog trgovinskog centra, organizacije koja okuplja 300 svetskih trgovinskih centara širom sveta. Komora će biti nosilac licence, u našim prostorijama na Terazijama napravićemo veliki poslovni centar koji će omogućiti našoj privredi da lakše dolazi do partnera - istakao je predsednik PKS u Novom jutru TV Pink.

Foto: TV Pink Printscreen

Podseća da su u Njujorku dogovoreni i veliki poslovni forumi i susreti naših firmi sa velikim kompanijama, kao i da nas u novembru očekuje poseta velike delegacije iz Kazahstana.

- Takođe, imali smo i veoma uspešne sastanke sa ministrom spoljnih poslova Grčke, gde naše kompanije imaju veoma uspešne biznise u oblasti kozmetike, sportske opreme, svaka ima preko 30 radnji i šire se tamo - dodao je Čadež.

Govoreći o situaciji u automobilskoj industriji u Nemačkoj, predsednik PKS ocenjuje da je ta branša u nekoj vrsti stagnacije zbog unutrašnje, strukturne, nekonkurentnosti nemačke privrede. 

- To može biti šansa za naše konkurentne kompanije koje proizvode za nemačku autoindustriju da imaju više narudžbina - smatra Čadež.

Autor: Marija Radić