AKTUELNO

Đorđe Milićević, ministar bez portfelja, govoreći o glasanju u UN o rezoluciji o Srebrenici kaže da danas, kada je najveći pritisak na Srbiju, ne može bilo ko da ne kaže da je ponosan da je Srbin, da je ponosan na hrabru i odlučnu borbu predsednika Srbije Aleksandra Vučića u odbrani Srbije i našeg naroda.

Milićević je rekao da predsednik Vučić sve ovo što radi ne radi zbog ličnog rejtinga.

- Nema veće svetinje, a to je naša zemlja i naš narod. Ovo veze nema sa međunarodnim pravom, ovde je politika pretnji, politika ucena i borba za istinu, pravo i pravdu. Predsednik Vučić se bori za slobodnu, nezavisnu, samostalnu i suverenu državu - kazao je Milićević za Novo jutro TV Pink.

Kako je rekao, mi smo slobodarski narod, nikada nismo bili genocidan narod.

Foto: TV Pink Printscreen

- Mi smo slobodarski narod koji je uvek skupo platio svoju slobodu. Mi nikada nismo vodili osvajačke ratove, nikada nismo kročili na teritoriju druge države, a uvek smo pokušali da budemo deo rešenja, a ne uzrok sukoba - naglasio je Milićević.

On je istakao da nas rezolucija vraća unazad i da je sve još skandaloznije jer je uvodničar bio neko ko je direktno lobirao za rezoluciju.

Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost rekao je da postoje dve dimenzije, a to su politička i pravna, koja je samo fingiranje.

- Kada imamo Dejtonski sporazum koji se poštuje ne po slovu, ne po duhu, sada govore da se u rezoluciji ne pominje da smo kolektivno odgovorni - naveo je Barac.

Foto: TV Pink Printscreen

Kako je rekao, u Srebrenici je počinjen ratni zločin, što se priznaje, ali nije genocid.

- Nama Nemačka nameće podele - istakao je Barac i dodao da se dešava napad na Srbe i revizija istorije.

Podsetimo, u Generalnoj skupštini UN danas će se glasati o rezoluciji o Srebrenici, koju su predložile Nemačka i Ruanda.

Iako se, prema proceduri Generalne skupštine, odluke donose konsenzusom, za koji je potrebno da sve države budu saglasne oko teksta nacrta rezolucije, o predlogu rezolucije o Srebrenici će se glasati, pošto se Srbija, Rusija i Kina protive njenom usvajanju.

Na glasanju u Generalnoj skupštini UN zemlje nemaju pravo veta, a svaka od 193 države članica ima pravo na jedan glas.