Koliko je Srbima u Hrvatskoj važno to što će srpski predsednik danas boraviti u Vrginmostu?
Istoričar Milan Koljanin, govoreći o izložbi o Jasenovcu u sedištu u UN, on ističe da je ovaj logor simbol masovnog stradanja i trebalo bi da bude osnov saradnje domaćih i Hrvatskih istoričara.
Ekspert za bezbednost Radomir Milašinović, govoreći o ruti kojom se predsednik kretao u Hrvatskoj, kaže da je to vrlo opasno.
- Stanje svesti u Hrvatskoj ne treba da posmatramo kroz proteste koje smo videli, a koji su marginalni. Ti protesti ne pokazuju masovnu pojavu - kaže Milašinović.
Predsednik Udruženja Krajišnik Mile Bosnić kaže da je u Vrginmostu jako malo mladih i da je to sredina koja je stradala i u koju se mora ulagati.
- Ovo se mora rešiti na državnom nivou. Srbija će pomoći koliko može, a veći deo je na Hrvatskoj - kaže Bosnić.
On je podsetio da je ćirilica nastala u selu Sjeničak, nedaleko od Zagreba, da je pesmu "Ustaj, bane Jelačiću" napisao Srbin intelektualac i da je muziku za hrvatsku himnu komponovao Srbin.
- Oni to ne znaju! Ustaju sa mržnjom prema Srbima, pevaju himnu, a ne znaju da je taktove koje slušaju napisao Srbin - kaže Bosnić.
Marketinški stručnjak Nebojša Krstić kaže da je interes i Hrvatske i Srbije da su pronađu svi nestali, budući da su svi podjednako važni.