Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na Svečanoj akademiji povodom 45 godina Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" da veruje da će od sledeće godine krenuti radovi na Dedinju 1 za šta će biti potrebno više od 13,5 miliona evra, a da je u Dedinje 2 uloženo 50 miliona evra.
- Pre svega ono što je veoma važno, a ono što smo danas videli, koliko je kardovaskularni institut značio našim ljudima i mnogim ljudima iz regiona koji je spasavao živote i koji će nastaviti da to radi i u budućnosti - rekao je Vučić u Hotelu Metropol u Beogradu.
Vučić je izrazio zahvalnost Milovanu Bojiću za sve ono što je uradio 90ih godina i Bošku Đukanoviću do 2015. godine, Milojeviću za sve ono što su uradili u prethodnim decenijama za ovaj institut, ali i svim radnicima, lekarima, sestrama koji su uvek držali do ugleda ove institucije i koji su doprinosili rastu njenog ugleda.
- Kada je Milovan Bojić ponovo postao direktor 'Dedinja' počeo je baš kao i danas, samo tad nije pominjao Dedinje 1, tad je pominjao Dedinje 2, da traži novac koji je ogroman, 50 miliona evra što kroz opremu što kroz građevinske radove uloženo u Dedinje 2 - naveo je Vučić.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Dodao je da 50 miliona evra nije mali novac ni za neke mnogo države od Srbije.
- Ulagali smo u KBC u Beogradu, u desetine bolnica širom Srbije jer decenijama nije ulagano i našli smo tih 50 miliona evra i uložili u Dedinje - rekao je Vučić.
Dodao je da je Milovan Bojić tražio novac i za Dedinje 1.
- Mi smo u međuvremenu uradili analize, urađeni su svi projekti i potrebno je 13,5 miliona evra da se u to uloži to nije mali novac, biće i više jer će oprema biti skuplja, ali mi smo spremni i verujem da ćemo od sledeće godine krenuti u radove na Dedinju 1, što je traženo još 2022. godine - rekao je Vučić.
- Doneli smo odluku da u narednih manje od dva meseca obezbedimo magnetne rezonance za 10 gradova i opština i mamografe za više gradova, kao i ultrazvučne aparate, rendgend aparate, što će koštati desetine miliona evra, životi ljudi su najvažniji - dodao je Vučić.
Direktor Instituta prof. dr Milovan Bojić
- Naših 45 godina je vreme permanentne borbe i impresivnog razvoja. Borbe za mesto i status, sve do ostvarenja liderske pozicije u ovoj oblasti ne samo u zemlji, već i u svetu. Naših 45 godina je i vreme impresivnog razvoja - naveo je doktor Bojić.
- Od početnih 60 do današnjih gotovo 1000 zaposlenih. Od izostanka zdravstveno obrazovne delatnosti, do nastavne baze za tri medicinska fakulteta - navodi doktor Bojić.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Kaže da je ubeđen da će Institut biti ne samo najagilniji institut, nego i naučna tvrđava koja će osvajati evropske i svetske visine u medicinskoj nauci.
- Za rad i rezultate dobijali smo pohvale, a nama su najdraže one od naših pacijenata koji su nam zahvalni za negu, brigu, pažnju, ljubav.
Na Institutu se godišnje obavi više od 2.000 kardiohirurških operacija
Svečanosti prisustvuju i ministarka zdravlja Danica Grujičić, ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministar građevinarstva, infrastrukture i saobraćaja Tomislav Momirović, ministar bez portfelja Novica Tončev, predsednik Narodne skupštine Vladimir Orlić i patrijarh srpski Porfirije.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Na Institutu se godišnje obavi više od 2.000 kardiohirurških operacija, 1.750 operacija iz domena vaskularne hirurgije, oko 4.000 dijagnostičkih invazivnih kardiovaskularnih procedura, 2.000 dilatacija i više od 700 najsloženijih elektrofizioloških procedura.
Kako se navodi na sajtu Instituta, od osnivanja do danas u toj instituciji je lečeno više od 200.000 bolesnika, a urađeno je više od 50.000 kardiohirurških operacija, više od 50.000 vaskularnih operacija i 135.000 koronarografija.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Nakon Evropskog rekorda u broju urađenih operacija na otvorenom srcu u jednom danu i osvajanja svetskog trona u izvođenju zamene aortnog zaliska na srčanom mišiću (TAVI), hirurške ekipe Instituta "Dedinje" su prvi put u Srbiji i regionu, ali i u Evropi, uradili 10 miniinvazivnih operacija u jednom danu.
Direktor Instituta "Dedinje" Milovan Bojić je rekao tada da je ova zdravstvena ustanova postala jedna od najuglednijih zdravstvenih institucija u Evropi i svetu sa najsavremenijom opremom i najboljim stručnjacima koji komlikovane zahvate sprovode u novom i modernom prostoru, a cilj svega je, prvenstveno, borba za svakog pacijenta.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Kako se dodaje na sajtu, od početka godine urađeno je skoro 2.000 procedura, do kraja godine planirano je i više od 2.500, čime će se Insitut "Dedinje" približiti broju procedura pre pandemije, odosno iz 2019. godine.