Na sajtu Kancelarije za Kosovo i Metohiju otkucava sat koji meri vreme od trenutka kada je Priština na sebe preuzela obavezu da formira ZSO i na njemu piše 1.708 dana, rekao je Ðurić.
Direktor Kancelarije za KiM Marko Ðurić rekao je danas da "nije sa mnogo oduševljenja" propratio najave kosovske vlasti da će formiranje ZSO biti prioritet naredne godine i dodao, da je to trebalo da se desi pre gotovo pet godina.
- Deca rođena u trenutku kada je dogovor o ZSO postignut kreću u predškolsko. Razumećete dakle zašto nisam sa mnogo oduševljenja propratio takve najave. Kao čovek koji je neposredno učestvovao u osmišljavanju koncepta ZSO razumljivo želim da ta krovna institucija Srba u našoj južnoj pokrajini profunkcioniše što pre, ali kada me pitate očekujem li da ce se to dogoditi dogodine, kažem da je trebalo da se dogodi pre gotovo pet godina - naveo je Ðurić.
Kako kaže, možda i najvažnija politička tekovina ove godine je homogenizacija Srba na KiM koji su u tri izborna procesa potvrdili da podržavaju politiku Aleksandra Vučića.
- Srbi u našoj južnoj pokrajini su, zbog izbornih uspeha Srpske liste, postali ozbiljan politički faktor, zahvaljujući kojem naš narod više ne može da bude zanemarivan i prenebregavan. Rezultati Srpske liste zavisiće i od političke dovitljivosti njenih predstavnika. Sa svoje strane, mogu da im obećam da će imati savetodavnu, političku i svaku drugu pomoć naše vlade - kaže Ðurić.
On je dodao da Srbija svakako neće odavajati manje novca za socijalna davanja i funkcionisanje srpskih institucija u pokrajini, a da jedino može izdvajati više "kako ekonomska moć bude rasla". Ipak, dodaje, želja je da Srbi na KiM budu što manje zavisni od budžetskih izdvajanja Srbije, te da u tom cilju vlada podržava održive privatne inicijative i projekte širom KiM.
- Zato Kancelarija za Kosovo i Metohiju kontinuirano, kroz svoj sektor za ekonomiju, godinama srpskim poljoprivrednicima pomaže mehanizacijom, sadnicama, semenom, đubrivom i drugim repromaterijalom - naveo je Ðurić.
Pitanje bezbednosti takođe je veoma važno, navodi Ðurić, i dodaje da je situacija za Srbe na KiM u tom smislu mnogo bolja, ali da ima novih izazova.
- Danas sve više Albanaca pripada radikalnim verskim grupama, i taj trend se ne zaustavlja. Srbija u ovom trenutku nema načina da na to utiče, ali oni koji se trenutno staraju o bezbednosti u našoj južnoj pokrajini, a mislim pre svega na međunarodnu zajednicu, treba krajnje ozbiljno da se pozabave ovim problemom - kaže Ðurić.
Dodaje, da se danas za Kosovo i Metohiju Srbija bori svim raspoloživim političkim i diplomatskim kapcitetima, kao i da se to sigurno neće menjati "dok god su na čelu Srbije Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka".