AKTUELNO

Ministar finansija Siniša Mali objavio je na Fejsbuku post u kome je objasnio rezloge zbog kojih Srbija može hrvatskoj da deli lekcije kada je reč o upravljanju javnim dugom.

Zanimljivo je što je u Hrvatskoj danas vest kako je apsolutni iznos javnog duga u Srbiji 32,3 milijarde evra, na današnji dan tačno 53,7% BDP-a, kada je ta ista Hrvatska zadužena čak 45,7 milijardi evra, odnosno 74,3% BDP-a, na kraju drugog kvartala ove godine. U toku pandemije korona virusa tokom 2020. godine udeo javnog duga Hrvatske je skočio na rekordnih 87,3% BDP-a, dok je Srbija održala udeo ispod 58%.

U isto vreme, u evrozoni će, po projekcijama za kraj ove godine, prosek javnog duga iznositi 93,6%. Dakle, kada je reč o javnom dugu, Srbija ima bolji rezultat i od Hrvatske, a bolja je i od evropskog proseka. Preciznije, dug Hrvatske je, ako govorimo u apsolutnom iznosu, za oko 40% veći od našeg duga, ali njima je i dalje interesantnije da gledaju u naše, a ne u svoje dvorište.

Idemo dalje, kada je reč o regionalnim pokazateljima, Hrvatska će 2023. godine morati da se zaduži 15% BDP-a, dok je Srbija na ispod 10% BDP-a. Ako govorimo o prinosu na obveznicama, ukoliko se posmatra relativni performans prinosa, obveznice Srbije na sekundarnom tržištu su imale značajniju redukciju prinosa u poređenju sa Hrvatskom.

Kada je reč o aranžmanu sa Međunarodnim monetarnim fondom, ponosni smo na novi aranžman, na koji su i investitori na tržištu kapitala odlično reagovali, baš kao i rejting agencije, pa je tako Mudis pre nekoliko dana objavio izveštaj u kome upravo hvali ovaj potez Srbije.

Naime, dogovor sa MMF-om rezultirao je padom prinosa obveznica na sekundarnom tržištu kapitala za celih 1%. MMF pozitivno naglašava da privreda Srbije poseduje komfort da se bori sa globalnim rizicima, uključujući raspolaganje adekvatnim rezervama, dobro kapitalizovan i likvidan bankarski sistem kao i dostupnost konkretnih rezultata kada je reč o pravovremenom reagovanju na spoljne šokove u prošlosti.

Dakle, imamo sa jedne strane investitore, dakle ljudi koji ulažu svoj novac, a koji dobro reaguju, a sa druge strane hrvatske medije koji nas kritikuju, a koji u svom tekstu u stvari prenose tekst opozicionih medija iz Srbije. Pametnome dosta.
Srbija može Hrvatskoj da deli lekcije kada je reč o upravljanju javnim dugom. Odgovornom ekonomskom politikom uspeli smo da smanjimo javni dug, koji je danas apsolutno pod kontrolom i ispod nivoa Mastrihta od 60%, čak i posle nekoliko godina krize, i čiji će udeo u BDP-u narednih godina nastaviti da se smanjuje.

Kao i prethodnih godina, mi ćemo nastaviti da se borimo na našu zemlju i za bolji život građana, za veće plate i penzije, za nove auto-puteve, pruge, škole i bolnice, za konkurentniju privredu i manju nezaposlenost... Nastavićemo da se bavimo isključivo nama, da našem narodu bude bolje. Za Srbiju koja pobeđuje", napisao je Mali.

Autor: