AKTUELNO

U Skupštini Srbije danas se održava posebna sednica na čijem je dnevnom redu izveštaj o Kosovu i Metohiji koji poslanicima predstavlja predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Nakon oraćanja predsednika Vučića, usledila je rasprava na kojoj su poslanici iznosili svoje stavove i mišljenja.

Predsednik Aleksandar Vučić na početku svog obraćanja na sednici parlamenta posvećenoj Kosovu i Metohiji ocenio je da je vreme je da biramo između slatkih laži i gorke istine.

"Došao sam da kažem istinu, ponosan sam na ovaj izveštaj"

Vučić je na sednici Skupštine Srbije o KiM rekao da bi raspravu o KiM trebalo početi odgovorom na važno pitanje- u laži ili u istinu - jer, bez toga, nećemo znati za šta smo sposobni i koliko možemo, gde su granice naše zemlje i naših snova, baš kao i naše stvarnosti.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

- Bez toga nećemo znati gde je Kosovo, gde je Metohija, ko njima upravlja, gde smo mi Srbi na Kosovu i Metohiji - rekao je predsednik.

Kako je naglasio, bez tog odgovora nema ni odgovora na to mogu li Srbi, koje su zbog KiM protivpravno bombardovali da računaju na međunarodno pravo i pravdu. On je dodao da je njegov posao kao predsednika da ljudima saopšti istinu, kakva god bila.

Selektivno biramo informacije. Isidora Sekulić je rekla da smo mi narod koji stvarnost ne voli. Moj posao kao predsednika republike ne mora uvek da mi prija, moj posao je da ljudima saopštavam istinu, ma kakva ona bila. Ne mislite da se neću broiti za narod na KiM – rekao je predsednik Vučić u svom obraćanju u Skupštini Srbije.

- Duga i teška borba vodila se oko Kosova, mi ne zaboravljamo da nije samo Kosovo pitanje, već i Vojvodina. Poraze nikada nismo hteli da prihvatimo, čak i kada smo ih doživaljali – dodao je predsednik Vučić. .

Foto: TV Pink Printscreen

Kako je rekao Srbija se do Balkanskih ratova nije ustalila. - Tada smo Kosovo i Metohiju ponovo oslobodili. Kroz dobar deo istorije stvari su se menjale. Nakon Drugog svetksog rata, podaci postaju lošiji. Petnaest godina nakon Drugog Svetskog rada, stvari su drugačije izgladele – istakao je predsednik Vučić, naglašavajući da je 60-tih godina broj Srba značajno bilo manji na Kosovu.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

-Imali smo loše odluke komunističkih vlasti, imali smo loše odlluke 1956. godine. Nije ceo sever Kosvoa tada pripao Albancima. Velike su razmere nacionalne katasrfore kroz koje je naš narod prošao. Danas na zapadnom balkanu živi 7,460 hiljada Srbiji – kaže predsednik Vučić, naglašavajući da je jako važno raditi na natalitetu.

Kako je rekao rešenje je da žene rađaju 3,2 dece, jer kako je istakao to je važno sa sopstveni opstanak na teritoriji Srbije.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

"Zamrznuti konflikt ne može da bude rešenje - Albanci ga ne žele"

- Moramo da razmišljamo o budućnosti. Dva su raziličita scenarija. Mormo da imamo ili normalizaciju sa Albancima ili zamrznut konflikt, koji bi bio poražavajući za naša demografska kretanja. Za opstanak srpskog naroda zabroravljamo da kažemo da smo 500 godina bili pod okupacijom, doživeli smo različite gubitke i u svetskim ratovima, posebno na naš živalj zapadno od Save i Dunava – kazao je predsednik Vučić

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Vučić je u svom obraćanju izneo istorijske podatke, kroz koje je ilustovao i analizirao odnos Srba i Albanaca. On je kazao da Srbi posle 1389. godine opet vladaju tim prostorom od 1912. i Balkanskih ratova do, uslovno govoreći, 1999. godine i Kumanovskog sporazuma od kada kako je rekao, Kosovom i Metohijom upravljaju Albanci i deo medjunarodne zajednice koji je podržao kosovsku nezavisnost. Vučić je takođe rekao da je po procenama iz 1455. godine na teritoriji današnjeg KiM živelo oko 98 odsto Srba a da su 1871. Srbi činili 32 odsto stanovništva a "Arbanasi" kako je rekao, 64 odsto.

Foto: TvPink Printscreen

- Posle srpsko-turskih ratova i Berlinskog kongresa došlo je do velikog i teškog progona Srba. Tada najdramatičnije gubimo u broju Srba na Kosovu i Metohiji i po prvi put 1890. godine Arbanasi predstavljaju većinu u Kosovskom vilajetu sa 48 odsto - rekao je predsednik Srbije.

Vučić je takođe naveo i da je od 1961. do 1991. godine broj Srba na Kosovu i Metohiji smanjen sa 27 na 11 odsto.

Ubistvo Ivanovića i pokušaj da se ubije ideja o razgraničenju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se ubistvo Olivera Ivanovića poklopilo sa raspisivanjem izbora u Beogradu 2018. godine, kada su neki očekivali smenu aktuelne vlasti, te da su tada pokušali da unište ideju o razgraničenju, kako bi sprečili Srbe da dobiju deo teritorije na KiM. -Raspisuju se izbori za Begrad, očekuje se promena vlasti i, kada neki očekuju da to bude početak promene vlasti i kraja Vučićevog režima, tog dana u Kosovskoj Mitrovici je ubijen Oliver Ivanović, jedan od lidera Srba sa KiM, politički protivnik Srpske liste - rekao je Vučić. Kaže da su poslednjih dana bila tri teksta u značajnim zapadnim medijima koji govore kako je baš to ubisto doprinelo uništavanju ideje o razgraničenju i bilo kakvim srpskim snovima da Srbi ne bi dobili "nešto od teritorije KiM". Vučić navodi da je zatim usledila žestoka orkestrirana kampanja iz zapadnih centara moći, zajedno sa nekima u domaćoj javnosti, koji im "terciraju", uz ulogu albanskih medija. -Rade to sa željom i namerom da se potpuno kriminalizuje naš narod na KiM, a posebno Srbi sa severa KiM jer nisu želeili da dozvole upliv kosovskih Albanaca - rekao je on. Vučić kaže da su izmišljali ko je ubio Ivanovića i hapsili čak na osnovu izjava političara sa Savskog venca u Beogradu, koji se predstavljaju kao političari sa Kosova, a sve da bi sever bio laka meta za sve njih, pošto se pokazao "kao veoma tvrd orah". -I danas je sever KiM lakša meta, što je doprinos Albanaca, zapadnih sila i deom srpske politike - dodao je Vučić.

- Po podacima iz 1961. godine imamo 27 odsto Srba na Kosovu i Metohiji, 1971. imamo 21 odsto a već 1981. imamo 15 odsto Srba. Pad broja se nastavlja i 1991. imamo 11 odsto Srba na Kosovu i Metohiji, više nego duplo u tih 30 godina smo izgubili - rekao je Vučić.

On je takođe naveo da je bilo mnogo grešaka komunističkih vlasti. - Za samo osam godina Miloševićeve vlasti došli smo do sukoba i suštinski do gubitka suvereniteta - istakao je.

Foto: TvPink Printscreen

- U Rezoluciji 1244 ima dobrih i loših strana, samo što se mi ne osvrćemo na loše, a jedna od tih je da su naše snage vršile teror, i da se zbog toga zahteva u njoj da se povuku snage - rekao je u izlaganju Vučić.

- Mi smo 1999. poraženi u neravnopravnoj borbi, potpisana je delimična politička kapitulacija, povučene su naše snage, mi smo se pravili kao da se ništa nije desilo, 2004. nismo reagovali, 2008 smo reagovali - izašli smo na ulicu jedno veče, a od 2008. do 2010. mi smo dali pravne argumente kroz presude Haškog tribunala prištinskoj strani, naveo je.

"Kada vam kažu da ćemo otvoriti “Pandorinu kutiju”, zaboravljaju da je kutija odavno otovorena"

Predsednik Vučić je u svom obraćanju poslanicima u Skupšini nabrojao dokumenta potpisana do 2011. i uspostavljanje prelaza Brnjak. Zatim je naveo da je nakon teških pregovora potpisan 2013. Briselski sporazum - kako je rekao, prvi sporazum o principima koji vode ka normalizaciji odnosa, nabrajajući i postignute dogovore nakon toga – rekao je Vučić.

U raškoj oblasti neće biti nestabilnosti!

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je večeras Srbima i Bošnjacima da ne moraju da brinu, jer, istakao je, u raškoj oblasti neće biti nestabilnosti. On je u parlamentu rekao da je začuđen što u Sandžaku postoje političari koji bi da u toj oblasti izazovu neku vrstu nestabilnosti, tražeći spcijalni status. - Ne razumem sta radite protiv svog bošnjačkog naroda, ako hoćete da kažete da ćete da tražite specijalni status, napustanje vojske i policije...? Vi imate tri opstine u kojima ste većina, a sta ćete sa 63 opstine u kojima su Srbi većina u BIH? - zapitao je Vučić. - To vi pokrećete, ne mi", ukazao je Vučić i dodao da bi ga obesili u Briselu da je on to pokrenuo. Naveo je da tamo ćute povodom toga, kao što ćute i za Tačija, Ramu, Haradinaja koji hoće da prave "veliku Albaniju". On je poručio građanima Srbije da to što on ćuti i ne reaguje znači da u ovome nema velike opasnosti. "Niti šta mogu da ugroze, niti da urade. Zato, Bošnjaci i Srbi, budite mirni i u dobru da živite u Srbiji", rekao je Vucić i dodao da će uskoro auto put između Sjenice i Novog Pazara, kao i drugi projekti.

- Kada vam kažu da ćemo otvoriti “Pandorinu kutiju”, zaboravljaju da je kutija odavno otovorena. Tu nema velike filozofije. Dijalog je važan, jer je radio za interese srpske i albanske strane. Važno je da postignemo dogovor sa Albancima. Mi smo uspeli da sačuvamo mir na KiM, bio je mali borj teško ranjenih i sem Olivera Ivanovića gotovo da nije bilo ubijenih.

- Priština u ovom trenutku dijalog ne želi, da li će ga želeti zavisi od njihovih zapadnih mentora! Mi ne pristajemo na nastavak bez ukidanja taksi. Uvodite takse, jer vam se ne sviđa što niste postali članica Interpola – naglasio je predsednik Vučić.

Evropske sile i SAD dozvolile su Prištini da šest godina ne formira Zajednicu srpskih opština, što je bila jedina obaveza Albanaca iz Briselskog sporazuma, naglasio je Vučić.

-Jednu jedinu obavezu koju su imali nisu ispunili zato što im je neko dozvolio da je ne ispune. Zato što su im evropske sile i SAD rekle - vama je dozvoljeno da je ne ispunite - rekao je Vučić na posebnoj sednici Skupštine Srbije posvećenoj KiM.

On je istakao da je prošlo šest godina, a da Albanci još nisu omogućili formiranje ZSO, kao što je prošlo više od 200 dana kako su uveli takse na robu iz centralne Srbije, a da se niko zbog toga "ne sekira".

Vučić je naglasio i da niko ne reaguje ni na to što su danas ponovo najavili formiranje velike Albanije, a da bi, da se u Srbiji govori o Republici Srpskoj, bilo potpuno drugačije. -Da je neko od nas pomenuo Republiku Srpsku, metaforično rečeno bi nas obesili u Briselu - rekao je Vučić.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Vučić je istakao da to nije ni pravedno ni pravično i da pokazuje dvostruke standarde, ali da Beogradu ostaje jedino da razume kako stoje stvari i nastavi da se bori na najbolji mogući način.

Predsednik je rekao da su Albanci razumeli da Srbi žele ZSO kako bi veze između Srba na jugu i na severu bile institucionalizovane, odnosno da se povežu četiri opštine sa severa sa šest opština na jugu.

-To je bila naša namera, tražili smo nadžorne funkcije, izvršna ovlašćenja - rekao je Vučić. Predsednik je istakao da brine o srpskom narodu i o onima građanima koji žele da država Srbija o njima brine, a da nije naročito zainteresovan za to šta se dešava u Kačaniku, Glogovcu, Suvoj Reci..

Sednici, koja je počela nešto posle 16 časova, prisustvuje premijerka Ana Brnabić, ministri i direktor Kancelarije Vlade Srbije za KiM Marko Đurić.

VUČIĆ O CRKVI: Jedan je dirigovao napadima,ali to nije bio Amfilohije!

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Nakon debate, poslanici će se izjasniti o izveštaju o pregovorima između Beograd i Prištine od 2013. do maja 2019. godine. Poslanici dela opozicije koji bojkotuju rad parlamenta, najavili su da neće doći na sednicu na kojoj je jedina tačka dnevnog reda izveštaj o KiM.

Predsednica parlamenta Maja Gojković rekla je da očekuje da će debata biti sadržajna i da će trajati dugo, a da će posle Vučićevog izlaganja svi šefovi poslaničkih grupa i poslanici imati priliku da komentarišu izveštaj i da iznesu svoje stavove. Šef poslaničke grupe vladajuće Srpske naprede stranke (SNS) Aleksandar Martinović najavio je da će predložiti da se vreme za raspravu udvostruči.

Vučić o slučaju Bitići: Dajte nam dokaze

Komentarišući slučaj Bitići, Vučić je u Skupštini rekao da je to težak problem i da se zločin desio.

- A kad tražite dokaze od nekoga, oni kažu, a što ne hapsite tog i tog, Goran Radosavljević Gurija najčešće... Dajte nam dokaze. Bez dokaza da hapsimo? Zato što pišu novine i advokati nečiji - Srbija je ozbiljna zemlja - rekao je predsednik Vučić.

"Ne odlučujemo samo mi o KiM, već i oni koji podstiču drugu stranu. Zato ne iznosim plan za očuvanje naših interesa, ne zato što ne postoji"

Vučić je, u delu sednice u kojem su njegov izveštaj komentarisali narodni poslanici, izražavajući se šahovskom terminologijom rekao da je Srbija ušla u igru sa damom i topom manje i da mora da se trudi da zadrži što više figura i istovremeno sakrije svoje stvarne namere da bi mogla da se izbori.

- Mogao sam da iznesem sve planove i mape, ali ne mogu, jer ne odlučujemo samo mi, nego i druga strana, a još više oni koji podstiču tu drugu stranu. To je jedan od razloga zašto takvu vrstu plana niste mogli danas da čujete , a ne zato što ozbiljan plan za očuvanje naših interesa ne postoji - rekao je Vučić.

Foto: TvPink Printscreen

Istakao je da odnos Srba i Albanaca mora da bude neuporedivo bolji i dodao da očekuje da će u septembru biti predstavljen plan koji bi, kako je rekao, bio više od regionalne ekonomske zone, a za koji je potrebno da imamo dobre odnose sa Albancima. Kako je rekao, plan razvoja Srbije mora da bude ''bez kuknjave i žalopojke''' za onim što je propušteno ili zbog trenutnih prilika u regionu i Evropi i u tom kontekstu je izrazio zabrinutost zbog najavljenih kvota za čcelik.

- To može da bude metak u čelo za našu zemlju i našu ekonomiju. Zato je ideja da u regionu pokušamo da napravimo najbliže ekonomske odnose u regionu. Nadam se da će to razumeti Albanci, ali imam bojazan da to nikada neće iskreno želeti do kraja, dok se ne reši statusno pitanje KiM - naveo je Vučić.

ŠEŠELJ VUČIĆU: Poštuj Ustav u pregovorima Beograda sa Prištinom!

Predsednik SRS Vojislav Šešelj poručio je da, šta god da se pojavi kao ideja u pregovorima Beograda sa Prištinom, predsednik  Vučić mora da zastupa Ustav Srbije .

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

- Ako se pojavi neko sa idejom o podeli KiM tebi  je potreban opšti pravni akt, na kome ceš bazirati svoj pregovarački kapacitet. Po mom mišljenju to bi mogao biti ustavni zakon, kojim se vladi i predsedniku republike dozvoljava da vode i pregovore koji bi mogli proizvesti promenu granica Srbije - rekao je Šešelj u Narodnoj skupštini obraćajući se predsedniku Vučiću.

Šešelj takođe smatra da bi pod hitno trebalo da zahtevamo da Rusija i Kina uzmu uccessche u snagama Kfora na KiM. Takođe, on je ocenio da je osnovni problem Srbije to što je dugo godina u ulozi magarca koga stalno tuku, i kad je stvarno nešto pogrešio i kad nije, a s vremena na vreme mu kao nagradu daju "šargarepu" kad smatraju da je bio poslussan

Milićević: Što širi konsenzus po pitanju KiM

Šef poslaničke grupe SPS Djorđe Milićević izjavio je večeras da bez Srbije nema rešenja za kosovsko pitanje i istakao da je važno postići što širi konsenzus u društvu, jer je Srbija jaka koliko je jedinstvena.

- Kosovo onako kako bismo želeli da ga imamo, ali ga nismo ni izgubili onako kako bi drugi želeli", rekao je Milićević na posebnoj sednici Skupštine Srbije o KiM. On je poručio da vlada i predsednik Aleksandar Vučić imaju punu podršku socijalista jer na najbolji način štite interese Srbije i naroda na KiM.

- Nikakvi protesti i bojkoti neće pomoći, već samo mogu da štete interesima Srbije - istakao je Milićević. Navodeći da već 20 godina unazad Srbija nema potpuna ovlašćenja na prostoru Kosova, Milićević je rekao da je Vučić prvi predsednik koji otvoreno govori o pravoj situaciji na KiM.

Foto: TV Pink Printscreen

- Umesto toga su nam pričali i EU i Kosovo, pa je proglašena jednostrana nezavisnost KiM, više od stotine država je priznalo, lica sa naših poternica su politički lideri sa kojima morate da pregovarate - rekao je Milićević.

On je rekao da odgovor na pitanje zašto se o tome ćutalo i lagalo treba da daju oni koji su "pobegli" sa sednice kojoj nisu ni mogli da prisustvuju, jer su "nemoćni, anemični i nemaju sposobnosti i hrabrosti da vode demokratsku raspravu" i kažu koja je alternativa. Milićević je istakao i da opozicija treba da odgovori zašto su hteli granične prelaze, zašto su menjali rezoluciju u avionu, prebacili pitanje Kosova iz NJujorka u Brisel...

On je istakao i da se najvažnija pitanja u Srbiji moraju rešavati u parlamentu, a ne "ispod šatora", kao u plemenskim zajednicama.

#Aleksandar Vučić

#Kosovo i Metohija

#Skupština Srbije

'