U Prištini je ovih dana povećana diplomatska aktivnost, nakon što njeni politički i institucionalni lideri, ni nakon više meseci ne uspevaju da se dogovore o ukidanju sto odsto uvećanih taksi na proizvode iz Srbije i BiH.
Američki Stejt department je saopštio da će 9. marta u Prištinu doputovati podsekretar za politička pitanja Dejvid Hejl, koji će dan ranije boraviti u Beogradu.
Hejl će u Prištini razgovarati sa prištinskim liderima o, kako se navodi, "istorijskoj šansi da se postigne sveobuhvatni sporazum o normalizaciji odnosa sa Srbijom", te o traženju mogućnosti za postizanje dogovora.
Prištinska Kosova sot piše da će naredne sedmice u Prištinu doputovati i dva glavna savetnika za spoljnu politiku nemačke kancelarke Angele Merkel, Matija Leutenberg i Jan Heker.
Pozivajući se na svoje izvore, list piše da će oni u Prištinu doputovati 11. marta, te da će se sastati sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem i premijerom Ramušem Haradinajem.
Glavna pitanja o kojima će se razgovarati biće 100 odsto uvećane takse na proizvode iz Srbije i BiH i nastavak dijaloga Beograda i Prištine, prenosi list.
Inače, u Prištini su nedavno boravili zvaničnici Saveta za nacionalnu bezbednost SAD, Džon Erat i Brad Berkli, koji su prištinskim političkim i institucionalnim liderima još jednom preneli poruku da Vašington očekuje hitno ukidanje nametnutih taksi na srpsku robu ili će u protivnom pojačati sankcije, a mediji su u tom kontekstu pominjali da bi naredni korak mogao biti povlačenje američkih trupa iz misije Kfora, koji su stacionirani u vojnoj bazi Bondstil na Kosovu i Metohiji.
Poseta Erata i Berklija podigla je ionako već velike tenzije među prištinskim liderima s obzirom na to da se kosovski predsednik Hašim Tači i predsednik parlamenta Kadri Veselji zalažu za suspenziju nametnutih taksi i nasavak dijaloga sa Beogradom, dok se premijer privremenih prištinskih institucija Ramuš Haradinaj tome snažno protivi i tvrdi da će ta mera biti ukinuta nakon što Srbija prizna tzv. nezavisnost Kosova.
Iz SAD poručuju da bi "uzajamno priznanje" trebalo da se dogodi u ovoj godini.
- Postizanje sveobuhvatnog sporazuma tokom 2019. i uzajamno priznanje Kosova i Srbije je stav Sjedinjenih Američkih Država - izjavio je neimenovani zvaničnik američke vlade, prenela je prištinska Koha. Isti izvor je, kako se navodi, međutim, dodao da SAD smatraju da je nemoguće dati garanciju da se promena granice neće dovoditi u pitanje.
Američki zvaničnik je za Kohu rekao da je na Beogradu i Prištini da se dogovore onako kako žele, te da u tom procesu nema "crvenih inija", kao i da će SAD prihvatiti svaki sporazum koj "dve strane" dogovore.
- Uprkos implikacijama i rizicima vezanim za promenu granica Balkana, koji se pominju kao jedna od mogućih opcija, američki zvaničnik kaže da se ne treba plašiti dijaloga i epiloga koji on donosi - navodi Koha i dodaje da je on jasno stavio do znanja da nije američka politika da diktira sadržaj sporazuma između Kosova i Srbije.
- Ali krajnji cilj treba da bude uzajamno priznavanje i otvaranje perspektiva za obe zemlje - integracija u Evropsku uniju i članstvo Kosova u UN - rekao je američki zvaničnik
On se slaže da neće biti lako postići dogovor s obzirom na to da, kako se navodi, "dve strane imaju različite stavove o tom pitanju", ali je insistirao na većoj posvećenosti i Beograda i Prištine. Navodi se i da je on više puta ponovio da sveobuhvatni sporazum mora završiti uzajamnim priznanjem, te da je to, kako je rekao, "postalo jasno srpskom predsedniku Vučiću", kao i da SAD žele da se sporazum postigne do 2019.
Pozivajući se takođe na neimenovanog zvaničnika i prištinska Kljan Kosova je javila da Trampova administracija ne isključuje moguc?nost "pregovora o granici između Kosova i Srbije".
On je dodao da Vašington, međutim, ne vrši pritisak i ne podržava eventualnu korekciju granice, te da je, kaže, "na dve nezavisne zemlje" da postignu konačno rešenje.
I sagovornik Kljan Kosova je rekao da SAD nema crvene linije u procesu dijaloga i da Beograd i Priština ne bitrebalo da se boje razgovora, pa i o promeni granice. Ali da bi dijalog bio nastavljen prethodno je prištinska vlada u obavezi da ukine takse nametnute na proizvode iz Srbije i BiH.
- Ne planiramo da dajemo ultimatum, ... ali nećemo biti strpljivi na neodređeno vreme - rekao je neimenovani zvaničnik i dodao da "takse moraju biti ukinute, što pre to bolje".