Novak Đoković je uspešno započeo pohod na 20. grend slem trofej. Branilac trofeja na Vimbldonu slavio je u meču prvog kola u Londonu protiv Britanca Džeka Drejpera, 4:6, 6:1, 6:2, 6:2 ostvarivši 71. pobedu na ovom turniru.

Za to mu je bilo dovoljno tačno dva sata u meču u kojem nije krenuo kako se očekivalo, ali je kasnije sve došlo na svoje mesto. Odličan servis, dobra igra u polju, iskustvo, sve je to presudilo da meč bude završen u korist broja jedan.

Kiša u Londonu napravila je organizatorima grdan problem prvog dana, ali krov na dva glavna terena obezbedio je da se igra barem na tim stadionima. Đoković i Drejper su izašli na teren pod zatvorenim krovom na Central kortu u 14.30, što je uz vlagu u vazduhu uslovilo da i teren bude znatno klizaviji.

Imao je Đoković problema na početku da dođe do tog pobedničkog ritma, sa druge strane je imao mladog i veoma inspirisanog protivnika koji nije imao šta da izgubi i odlično je počeo meč.

Levoruki Drejper, pokazao se kao neugodan server, a uz to, uspeo je da u trećem gemu prvog seta iskoristi jedinu brejk šansu koja mu se ukazala, da bi potom poveo sa 3:1.

Novak u tom setu nije koristio brojne prilike za brejk, to je dodatno davalo krila 253. igraču sveta uz podršku sa tribina i posle 37 minuta igre, Drejper je uspeo da omiriše kako to izgleda uzeti set šampionu na Vimbldonu.

Dobio ga je rezultatom 6:4, ali stvari su uskoro počele da se vraćaju u normalu.

Novak je pronašao ritam igre, počeo je bolje da čita servise protivnika i rezultat toga bili su brejkovi u drugom setu. Poveo je uz brejk lagano sa 3:0, potom je novi načinio u šestom gemu za 5:1 i usledila je rutinska egzekicija drugog seta za 6:1 posle 26 minuta igre.

Kada je u trećem gemu trećeg seta uspeo da iskoristi prvu brejk šansu, bilo je jasno u kom smeru ide meč.

Novak je u sedmom gemu stigao do novog brejka, a onda u narednom demonstirao šta znači savršen servis gem - četiri as servisa za 46 sekundi, jedan za drugim i set koji je dobio sa 6:2 povevši sa 2:1 u meču.

Novak je shvatio da ne sme da popusti i skloni stopalo sa papučice gasa, pa je kao i u trećem setu, odmah pritisnuo neiskusnog protivnika.

Kao i u tom trećem setu uspeo je da dođe do brejka u trećem gemu za 2:1 i posle je sve bilo mnogo lakše.

Brejkom u petom gemu stigao je do 4:1 i tu je priča bila završena.

Uspeo je Drejper da smanji na 5:2, ali je Đoković potom rutinski priveo meč kraju.

Đoković će u drugom kolu igrati protiv pobednika meča izmeđuJužnoafrikanca Kevina Andersona i Marsela Bariosa Vere iz Čilea.

TOK MEČA:

16:44 - Kraj meča! Kraj meča, pobeda Novaka Đokovića!Posle dva sata igre pobedio je Džeka Drejpera sa 4:6, 6:1, 6:2, 6:2.U narednoj rundi igraće perotiv boljeg iz meča Anderson - Barios Vera.

16:39 - 4:6, 6:1, 6:2, 5:2 - Gem za Drejpera! Britanac je dobio gem s nulom, ali sada će Novak servirati za plasman u drugu rundu.

16:37 - 4:6, 6:1, 6:2, 6:1 - Novak na gem do pobede! Uspeo je Drejper da stigne do 30:40 i brejk lopte, ali Novak je servis vinerom neutralisao opasnost.Potom novi as, 21. u meču, pa 22. i tako je stigao do velikih 5:1.Drejper servira za ostanak u meču.

16:32 - 4:6, 6:1, 6:2, 4:1 - Novi brejk! Šampionske lekcije broja jedan mladom Drejperu.Novi brejk, sada Đoković vodi sa 4:1 i sve je bkliži plasmanu u drugo kolo.

16:29 - 4:6, 6:1, 6:2, 3:1 - Potvrda brejka! Iako je Drejper pripretio i stigao do 30:30, Novak je rutinski zatvorio gem.Odličan izlazak na mrežu, bekhend volej i tako je stigao do potvrde brejka, 3:1.

16:24 - 4:6, 6:1, 6:2, 2:1 - Brejk Đoković! Na 30:30 Drejper se okliznuo, Novak je dobio taj poen i stigao do brejk lopte.Sačekao je Drejper lopticu na mreži, pogodio težak volej i spasao brejk loptu.Ali lepo je Novak izbacio Britanca sa terena i onda rutinski plasirao forhend paralelu za novu brejk priliku.Drejper je odigrao visoki bekhend volej, pogodio liniju i oduševio sve na stadionu!Treći put, Novak do brejk lopte stiže greškom protivnika iz bekhenda, dubok ritern mu je doneo poen i kao u trećem setu, dolazi do brejka u trećem gemu!

16:18 - 4:6, 6:1, 6:2, 1:1 - As za asom! Šta reći, Novak nastavlja da sipa as servise, na 30:0 usledila su dva nova, ima ih ukupno 20 u meču.

16:17 - 4:6, 6:1, 6:2, 0:1 - Dobar start Britanca! Drejper je uspeo da odigra dobar gem na startu četvrtog seta.Izgubio je samo poen.

16:12 - 4:6, 6:1, 6:2 - Set Đoković! Savršenstvo! Četiri as servisa, u treptaj oka dobijen gem ujedno i ovaj set sa 6:2.

16:10 - 4:6, 6:1, 5:2 - Brejk za Novaka! Kada dođe do igre i kada se razvije poen, zna se ko je tu u prednosti.Na 30:30, Drejper je bekhend poslao u mrežu, a Novak je uspeo da ga lobuje posle čega je Drejper pogrešio i eto novog brejka za Srbina, 5:2.Sada će petostruki šampion servirati za prednost od 2:1 u setovima.

16:07 - 4:6, 6:1, 4:2 - Gem s nulom! Brzo, lagano, Novak oslično servira. Rezultat toga je još jedan savršen servis gem bez izgubljenog poena.

16:04 - 4:6, 6:1, 3:2 - Sigurni servisi mladog Britanca! Dobar servis gem i za Britanca koji je sada uspeo da smanji na 3:2.Imao je šestu duplu grešku u meču, ali ga to nije omelo da dobije ovaj gem.Ipak, Novak ima komande meča u rukama.

16:02 - 4:6, 6:1, 3:1 - Eskpresna potvrda! Ekspresna potvrda brejka, posle 40:0, Usledila je bekhend paralela koja se spustila na liniju.Sve sada ide kako treba za šampiona, 3:1.

15:59 - 4:6, 6:1, 2:1 - Brejk Đoković! Još jedan gem na servis Britanca gde je bilo dosta borbe, ali Novak nije tek tako petostruki šampion.Koristi prvu priliku za brejk i stiže do prednosti od 2:1!Usledio je krik koji je prodrmao sve na tribinama!

15:54 - 4:6, 6:1, 1:1 - Gem za 57 sekundi! Sjajno servira Novak, ima već 12 as servisa od početka meča.Posle 30:0 pogodio je dva neodbranjiva servisa i dobio gem posle samo 57 sekundi igre!

15:52 - 4:6, 6:1, 0:1 - Gem za Britanca! Zanimljiv gem na startu trećeg seta.Veća borba u poenima, razmena udaraca, na kraju Drejper je na 40:30 dočekao Novakovu grešku i tako je poveo sa 1:0.

15:44 - 4:6, 6:1 - Set Đoković! Stvari se vraćaju na svoje mesto.Uspeo je Drejper da dođe do 30:30, ali ne i dalje, devetim as servisom je Novak stigao do set lopte, a onda desetim do izjednačenja u meču!Set za 26 minuta, to je šampionski ritam Đokovića.

15:42 - 4:6, 5:1 - Novi brejk! Na 40:30, odigrao je Novak odličan volej na mreži koji Drejper nije mogao da vrati.Potom sjajan pasing šot po dijagonali kada je probio Britanca na mreži, brejk lopta koju sada ne propušta, Drejper je bekhend poslao u mrežu!Sada Novak ima 5:1 uz dva brejka prednosti.

15:36 - 4:6, 4:1 - Novi lak gem broja jedan! Žuri se Novaku u ovom setu, veoma lako dobija svoje servis gemove.Ne daje ni gram šanse Drejperu da se ponada da može da uradi nešto kao na početku meča.

15:34 - 4:6, 3:1 - Gem za Drejpera! Stigao je Novak do 30:30, a onda je Drejper opet pogodio servis viner.Lob nije uspeo, Drejper je to iskoristio da lagano poentira i smanji na 3:1 i drugom setu.

15:29 - 4:6, 3:0 - Potvrda brejka! Lagano je sada šampion Vimbldona stigao do 3:0.Odlino servira, posle osam minuta ima komotnu prednost u drugom setu. Sve se brzo razvija kada servira.

15:28 - 4:6, 2:0 - Brejk Đoković! I evo ga, konačno brejk!Na 30:40, Britanac je napravio duplu servis grešku i tako je Novak uspeo da oduzme servis protivniku.

15:23 - 4:6, 1:0 - Sigran start drugog seta! Novak je sigurno započeo drugi set.Pogodio je česti as u meču, dobio nadmudrivanje na mreži i tako stigao do početnog gema u drugom setu.

15:21 - 4:6 - Set Drejper! Šta reći, Drejper je odigrao set kao u transu.Servira sjajno, odlično se kreće, a Novak je proipustio mnogo prilika. Servis vinerom Drejper je dobio poen kojim je posle 37 minuta igre overio osvajanje početnog seta sa 6:4.

15:14 - 4:5 - Ekspresan gem! Savršen, brz gem za minut, Novak je bez izgubljenog poena stigao do 4:5.Sada mora da napravi brejk ako ne želi da izgubi početni set u meču i na turniru.

15:13 - 3:5 - Nove četiri brejk lopte - ništa! Lagano je Đoković došao greškama protivnika do 0:40 i tri brejk lopte.Ovog puta Britanac je pogodio prvi servis i spasao prvu, potom je drugu i treću spasao dobrim drugim servisima, kada je Novak poslao lopticu iz riterna u aut.Usledio je dug poen i greška levorukog Drejpera po paraleli, ali je onda usledio as! Drugi na meču, potom još jedan, treći.I uspeo je da istera Novaka sa terena, forhend u mreži i tinejdžer i dalje odoleva, vodi sa 5:3.

15:06 - 3:4 - Lagan gem! Lagano je stigao do 40:0, a onda je bekhend volej završio u mreži.Ništa zato, odličan servis posle toga, i smanjio je tako na 3:4.Malo manje klizanja, više koncentracije na brejk šansama i sve će se brzo vratiti u normalu za broja jedan.

15:04 - 2:4 - Nove propuštene brejk šanse! Nove dve brejk lopte, 15:40 i Novak ih ne koristi.Okliznuo se na drugoj, pao je na leđa, izgubio poen, a onda je Drejper proservirao, dobio još dva poena u nizu i izvukao se iz neprijatne situacije.

14:59 - 2:3 - Siguran gem! Jedan izgubljen poen Novaka u ovom gemu, a pogodio je i dva as servisa, tako da je lako dobio servis gem.Sada treba da pritisne protivnika i vrati brejk.

14:56 - 1:3 - Potvrda brejka! Nema šale sa Britancem, potvrdio je brejk.U ovom gemu je pogodio as servis jačinom od 126 milja na sat, a Novak još traži sebe.

14:52 - 1:2 - Brejk za Britanca! Sa dve servis greške, Novak je poklonio protivniku dva poena za 15:30. Potom je Drejper stigao do dve brejk lopte.Prvu ne koristi, odlično je Novak odigrao volej, a onda je forhend završio u mreži i Drejper je došao do brejka!

14:49 - 1:1 - Propuštena brejk lopta! Britanac je probio led.Dva poena Drejpera za 30:0, pa potom tri poena broja jedan i odmah šansa za brejk.Ne koristi je, pao je u tom poenu, što je Drejper iskoristio, a potom je Novak izbacio lopticu u aut, da bi Drejper dobio gem smeč udarcem na mreži.

14:43 - 1:0 - Za početak, gem s nulom! Odličan početak broja jedan na 134. izdanju Vimbldona. Servis gem koji je dobio bez izgubljenog poena.