Uzroci mamurluka su pre svega: dehidracija organizma (odatle izreka „Ko večera alkohol, doručkuje vodu“), širenje krvnih sudova, pad nivoa šećera u krvi, metabolička acidoza, akumulacija acetaldehida (kao štetnog produkta metabolizma alkohola), poremećena sinteza prostaglandina.
Nutricionista Milka Raičević istakla je za TV Pink da je najgoi simptom mamurluka to što "nismo svoji".
- Unosom alkohola imamo nagon za povraćanje, drhtavice, mučnine... Mi ne unosimo dovoljno vode kada pijemo, i to je problem... Dakle litar vode ide na 200 ml alkohola... Tako možemo d ga sprečimo. Uzima se masna hrana i koja će na neki način omogućiti da želudac tapacira i da ne dođe do tih simptoma. Nećete odmah upasti u čari alkohola, već ćete polagano uvoditi organizam u tu količinu alkohola. Većina ne jede, i zato imamo nus pojave - rekla je ona.
- Kada dođe do mamurluka, znate da su vam suva usta, da svaki organ maltene troši rezerve koje imate, i samim tim treba ponovo da toniziramo organizam... Da li čajevima, vodom, nekada su i sportrske vode olakšanje... Drugi simptom je trovanje alkoholom, jer u jetri dolazi do druge reakcije kada unesemo alkohol. Moramo je, dakle, odmoriti - navela je ona.
Posle 48 sati, kada pojedete neke krekere, istuširate se, bićete mnogo lakši, kaže nutricionista.
- Čim se jede, manje se pije. Posebno masnu hranu, kao što smo rekli već. Pojedite nekoliko maslina, uz dodatak jela. One su masne, pokupiće alkohol - dodala je ona.
Autor: Dubravka Bošković