AKTUELNO

Tokom prazničnih dana često se nađe pregršt ukusnih jela, a mogućnosti za uživanje u njima su brojne.

Čak i osobe koje praktikuju zdravu ishranu mogu se naći u iskušenju da prekrše svoja pravila i uživaju u velikim porcijama.

Ipak, prejedanje ne mora uvek da znači da ćete se osećati loše, da ćete biti ljuti na sebe ili da ćete odustati od svojih ciljeva u ishrani.

Srećom, postoje načini kako da se oporavite od prejedanja i ponovo se osećate dobro.

1. Prošetajte ili uradite lagane vežbe

Nakon velikog obroka može biti primamljivo sklupčati se u fotelju i odmoriti. Međutim, čak i mala količina kretanja pre nego što se opustite može imati veliki uticaj.

Preporuka je da prošetate ili se posvetite laganoj fizičkoj aktivnosti. To pomaže u boljoj probavi, smanjuje nivo šećera u krvi i ublažava nadutost i gasove nakon obroka.

Ova aktivnost takođe smanjuje verovatnoću od probavnih smetnji i refluksa.

2. Hidrirajte se

Nakon što su svi tanjiri oprani i svi su uživali u slatkišima, može se desiti da se osećate siti i iscrpljeni.

Međutim, ako popijete vodu verovatno ćete se osećati bolje. Voda pomaže u održavanju hidratacije, a dodatni tečnosti pomažu u procesu varenja i prevenciji zatvora.

Takođe, biljni čajevi poput nane ili đumbira mogu umiriti želudac i pomoći u smanjenju nadutosti.

3. Budite blagi prema sebi

Kada se prejedete, lako je da se kritikujete. Ukoliko se zateknete u razmišljanju poput "Zašto sam pojeo/la tu veliku porciju?" ili "Nije mi trebalo onoj drugi tanjir", zapitajte se šta je zapravo uzrokovalo prejedanje.

Stres, preokupiranost dok jedete ili jednostavno prevelika glad pre obroka mogu biti faktori koji su doveli do toga.

Ako se prejedate samo povremeno, podsetite se da jedan obrok neće imati dugoročne negativne posledice na vaše zdravlje.

4. Fokusirajte se na ukupne navike u ishrani

Praznici ne treba da budu samo dani kada jedemo više nego obično. Važno je da pogledate svoje ukupne životne navike i ishranu.

Ako većinu vremena jedete uravnoteženo, sa puno povrća, voća, mahunarki, integralnih žitarica i biljnih proteina, povremeni unos kalorijskog i manje zdravog obroka neće drastično uticati na vaše zdravlje.

Dobar način da ostanete u ravnoteži je planiranje unapred, kako bi praznici bili prilika za uživanje, a ne za prejedanje.

5. Planirajte sledeći praznični obrok

Ako želite da izbegnete prejedanje na sledećem okupljanju, dobro je da unapred planirate. Uključite sledeće savete u svoju strategiju:

Prioritet samopomoći: Posvetite se sebi pre prazničnih obroka. To može uključivati planiranje vežbi, redovno spavanje ili opuštanje.

Redovni obroci: Iako se možda čini kao kontradiktorno, redovni, manji obroci tokom dana, uključujući zdrav međuobrok, može vam pomoći da se ne prejedete tokom večere.

Izbegavajte bezumno grickanje: Tokom prazničnih događanja lako je nastaviti sa grickanjem, iako ste već siti. Udaljite se od stola sa hranom kako biste imali više vremena da se zapitate da li ste još uvek gladni.

Birajte raznobojne, biljne namirnice: Povrće i voće su bogati vlaknima i hranljivim materijama, pa će vas zasititi i obezbediti potrebne nutrijente.

Jedite omiljena jela: Praznici su savršen trenutak da uživate u svojim omiljenim specijalitetima, pa ne morate sve da probate.

Uživajte u onim jelima koja vas stvarno vesele, a izbegavajte ona koja svakodnevno konzumirate ili koja vam nisu toliko draga.

Autor: Jovana Nerić