AKTUELNO

Bivši pušači koji su duže od osam godina uživali u cigaretama suočavaju se sa rizikom od srčanog udara koji je gotovo jednak onom kod aktivnih pušača, otkrivaju istraživanja.

Iako je opšte poznato da pušenje ozbiljno narušava zdravlje srca i krvnih sudova, nova saznanja pokazala su koliki je stvarni uticaj dugotrajnog pušenja i koliko je vremena potrebno da se zdravlje srca obnovi, prenosi n1info.rs.

Stručnjaci savetuju da se sa prestankom pušenja ne odugovlači – jer može proći i više od 20 godina dok se rizik od srčanih oboljenja smanji na nivo sličan onom kod nepušača. Na osnovu istraživanja u Južnoj Koreji, zaključeno je da su bivšim pušačima potrebne čak 25 godine da se njihov kardiovaskularni sistem oporavi i bude u stanju slično onom kod osoba koje nikada nisu pušile.

Istraživanje objavljeno u prestižnom časopisu JAMA obuhvatilo je preko 100.000 bivših pušača i više od četiri miliona nepušača. Posebna pažnja posvećena je dužini i intenzitetu pušenja, uz praćenje bivših pušača tokom deset godina nakon prestanka.

Pokazalo se da kod „umerenih“ pušača, rizik od srčanih oboljenja brzo opada nakon prestanka, dok teškim pušačima – onima koji su pušili osam godina ili više – može biti potrebno i četvrt veka da dostignu nivo rizika sličan nepušačima.

Stručnjaci upozoravaju: rizik od kardiovaskularnih bolesti kod teških pušača treba smatrati jednako ozbiljnim kao kod onih koji nikada nisu prestali.

Bolesti povezane s pušenjem

Štetne hemikalije u cigaretama uzrokuju ozbiljne probleme s arterijama i mogu izazvati bolesti poput raka pluća, jetre, želuca i pankreasa. Pušenje doprinosi nakupljanju masnih naslaga na zidovima arterija, što otežava protok krvi i može dovesti do srčanog ili moždanog udara.

Prestankom pušenja vaše telo počinje da se obnavlja već nakon samo 20 minuta – otkucaji srca i krvni pritisak se vraćaju u normalu. Nakon dva do tri dana, poboljšavaju se čulo mirisa i ukusa, a posle godinu dana rizik od srčanog udara pada na polovinu u poređenju sa aktivnim pušačima.

Ostale prednosti prestanka pušenja uključuju:

– svež dah i belje zube

– zdraviji i mladalački izgled kože

– više energije i manje glavobolja

– snažniji imuni sistem

– povećana seksualna želja

Na kraju, prestanak pušenja u tridesetim može produžiti život za 10 godina, a čak i u šezdesetim prestanak može doneti dodatne tri godine života.

Autor: Snežana Milovanov