AKTUELNO

Grašak je omiljena namirnica koja se može koristiti u raznim jelima, od salata do čorbi.

Međutim, da bi bio savršeno kuvan i zadržao svoj ukus i teksturu, postoje neki korisni trikovi koje možete primeniti.

Evo nekoliko saveta za pripremu graška koji će vam pomoći da postignete najbolje rezultate.

1. Izbor graška

Pre nego što počnete sa kuvanjem, odaberite svež grašak, ako je moguće. Sveži grašak ima bogatiju boju i slađi ukus. Ako koristite zamrznuti grašak, nema potrebe za odmrzavanjem pre kuvanja, jer se može direktno dodati u jela.

2. Blanširanje

Jedan od najboljih trikova za očuvanje boje i teksture graška je blanširanje. U ključalu vodu stavite grašak na jedan do dva minuta, a zatim ga odmah prebacite u posudu sa hladnom vodom. Ovaj postupak zaustavlja kuvanje i pomaže da grašak ostane hrskav i živopisno zelen.

3. Dodavanje soli

So može loše uticati na grašak ako se doda na početku kuvanja, jer može učiniti da postane žilav. Umesto toga, dodajte so na kraju kuvanja kako biste poboljšali ukus bez narušavanja teksture.

Foto: Unsplash.com

4. Priprema u tiganju

Za bržu i ukusniju pripremu, grašak možete kuvati u tiganju s malo maslinovog ulja ili maslaca. Dodajte sitno seckani crni ili belu luk, pa potom grašak. Ovo će dodatno obogatiti ukus i pružiti divnu aromu.

5. Kombinacije sa drugim sastojcima

Grašak se odlično slaže sa mnogim drugim namirnicama. Pokušajte ga kombinovati sa mrkvom, krompirom, ili čak slatkim krompirom. Dodavanje svežih začina poput mente ili bosiljka može dodatno podići ukus.

6. Korišćenje graška u različitim jelima

Osim što ga možete koristiti kao prilog, grašak je savršen za salate, čorbe i čak pirea. Ako pravite čorbu, dodajte ga na kraju kuvanja kako biste očuvali njegovu teksturu.

7. Čuvanje

Ako imate viška kuvanog graška, možete ga lako čuvati u frižideru do 3-4 dana. Takođe, grašak se može zamrznuti, ali je najbolje da ga prvo blanširate kako biste sačuvali ukus i boju.

Primenom ovih trikova, vaš grašak će biti savršeno kuvan i pun ukusa. Uživajte u pripremi i konzumaciji ovog hranljivog povrća.

Autor: Jovana Nerić