AKTUELNO

Biserka Obradović, specijalista opšte medicine je navela da plivačko uvo nije problem koji se samo javlja na bazenima, jezerima, vodama, već može nastati i kada nestručno čistimo uho.

- Može biti itekako bolno. Bol se može proširiti prema unutrašnjem uhu, gde su još veće komplikacije i može doći do oštećenja sluha - upozorila je Obradović.

Naglasile je da voda koja ostaje u ušnom kanalu predstavlja dobru sredinu za razvoj mikroorganizama, pre svega bakterija, što može dovesti do infekcije.

Foto: TV Pink Printscreen

- Javljaju se bol, a moguć je i svrab unutar uha. Možemo da osetimo kao da imamo neko strano telo u uhu. I, naravno, kad to primetimo, neophodno je da se javimo lekaru, nikako da se sami lečimo - dodala je Obradović.

- Dok se ne javimo lekaru, ako smo na primer na moru, neophodno je da vodimo računa o našoj ishrani jer ona može pospešiti stvaranje tog gnoja - rekla je Obradović i napomenula:

Najbolje je da više onih namirnica koje razaraju sluz, poput peršuna, boranije... Možemo da stavimo troprocenten hidrogen ili pak možemo da stavimo jednu kap alkohola pomešanu sa jednom kapi alkoholnog sirćeta, jer to spračava razvoj bakterija.

Autor: Snežana Milovanov