Trenutno se nalazimo na udaru jako visokih temperatura za ovaj period godine, koje nikome ne odgovaraju pa se borimo na gotovo sve načine.
Te visoke temperature mogu negativno uticati na stanje ljudi i dovesti do nekih otežanih situacija, kao što su sunčanica i toplotni udar.
Toplotni udar nastaje na samo usled preteranog izlaganja suncu već i ako smo izloženi vlažnom i pregrejanom vazduhu. Ovo je stanje u kome se telo pregreje u relativno kratkom roku, nastaje naglo zbog povećane temperature ali i nemogućnosti organizma da temperaturu održi u normalnim granicama.
Ovo se posebno odnosi na zaposlene ljude na sledećim poslovima: pekari, vozači (taksisti i javni prevoz), radnici u kuhinji i onih kraj visokih peći.
Simptomi toplotnog udara:
-Telesna temperatura veća od 40 stepeni
-Topla i suva koža (bez znojenja)
-Povraćanje
-Pad pritiska
-Glavobolja
-Vrtoglavica
-Ubrzan puls i disanje
-Mučnina
-Ponekad i gubitak svesti
Kada primetite da se neko bori sa ovim simptomima, potrebna je hitna medicinska pomoć, a za to vreme, dok oni ne stignu, pomozite joj ovim savetima:
-Umijte je ili pokvasite ne previše hladnom vodom, ukoliko je moguće izložite je ventilatoru dok je ne pokvasite
-Odmah osobu koja ima toplotni udar sklonite sa sunca ili pregrejane prostorije i skinite suvišnu odeću
-Potrebna je voda (tečnost uopšte) ukoliko je osoba sposobna u tom trenutku da pije
Kada se osoba oporavi posle toplotnog udara, potrebno je da u narednom periodu vodi računa kuda se kreće, u kom delu dana i da naravno izbegava fizičku aktivnost do daljeg.
Autor: Iva Besarabić